Dlaczego warto uprawiać sporty zimowe?

nauka jazdy na nartach z instruktorem

Uprawianie sportów zimowych na świeżym powietrzu buduje kondycję i przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, redukuje stres i zapewnia kontakt z naturą. Korzystanie z uroków zimy i odpowiednio przygotowanych całorocznych obiektów sportowych to wspaniała okazja do aktywnego spędzania czasu i czerpania przyjemności z zimowych atrakcji.

Sprawdź, jakie sporty warto uprawiać zimą i jak przygotować się do zimowych aktywności. Przekonaj się, że istnieją dyscypliny, które nie są sportami ekstremalnymi, ale które można z powodzeniem uprawiać na świeżym powietrzu.

Ubezpieczenie, zdrowie i kondycja, czyli o co warto zadbać przed jazdą na nartach lub snowboardem?

Jazda na nartach, łyżwach lub snowboardzie to emocjonujące sporty zimowe, które wymagają jednak pewnych przygotowań. Niezwykle ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

W przypadku ewentualnego wypadku, urazu czy kontuzji ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty leczenia, transportu medycznego lub ewakuacji z gór. Dodatkowe ubezpieczenie OC chroni przed ewentualnymi roszczeniami osób trzecich, które mogą wyniknąć z kolizji czy wypadku na stoku. Ubezpieczyciele oferują różnorodne polisy na wyjazd w góry.

Trzeba też zadbać o swoje zdrowie i kondycję przed wyjazdem na stok. Istnieją pewne przeciwwskazania medyczne, które uniemożliwiają uprawianie tych sportów lub wymagają dodatkowej konsultacji lekarskiej, np. w przypadku osób z problemami ortopedycznymi, kardiologicznymi, układu oddechowego czy nadciśnieniem.

Nawet jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, to i tak warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie kondycyjne. Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i tułowia: przysiady, wykroki, brzuszki czy plank.

Warto poświęcić nieco czasu także na regularne ćwiczenia cardio: bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Koniecznie pamiętaj o rozciąganiu mięśni przed i po jeździe. Rozciąganie zwiększa elastyczność mięśni i zmniejsza ryzyko kontuzji. Zawsze też zabieraj ze sobą kask, nawet jeśli umiesz dobrze jeździć na nartach.

Odpowiednie przygotowanie do uprawiania zimowych sportów jest niezwykle istotne. O co jeszcze warto zadbać? O tym już napisaliśmy w oddzielnym artykule.

 

Jakie są rodzaje sportów śnieżnych?

Snowboard

Uprawiając snowboard, jeździ się na jednej desce ze specjalnymi wiązaniami, które mocują buty do deski. Techniki jazdy na snowboardzie obejmują carving (czyli precyzyjne skręcanie), skoki, jibbing (wykonywanie trików na przeszkodach) oraz jazdę po świeżym puchu. Snowboard jest sportem dynamicznym i wymaga dużej kontroli, równowagi i precyzji.

Saneczkarstwo

Saneczkarstwo to aktywność na świeżym powietrzu dla każdego. Wystarczy pochyła górka i sanie oraz ciepła odzież, by cieszyć się przyjemnością z jazdy. I nie trzeba nawet dbać o swoją kondycję fizyczną ani szukać specjalnych tras. Dla dziecka wystarczą zwykłe sanki ze sklepu sportowego.

Narciarstwo

Narciarstwo polega na zjeżdżaniu na dwóch nartach. W narciarstwie wyróżnia się kilka dyscyplin, takich jak narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, skitouring czy narciarstwo biegowe.

Narciarstwo alpejskie to zjazdy po stokach, w których zawodnicy rywalizują w różnych konkurencjach, takich jak slalom gigant, slalom specjalny i zjazd. Narciarstwo dowolne obejmuje wykonywanie różnorodnych trików i skoków w specjalnie przygotowanych parkach.

Narciarstwo to sport dla każdego i nawet osoby początkujące mogą próbować jeździć samodzielnie. Opanowanie techniki nie jest trudne, zwłaszcza z naszym poradnikiem dotyczącym hamowania na nartach.

Łyżwiarstwo

Łyżwiarstwo to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy poruszają się po lodzie w butach z płozami. Wyróżnia się kilka odmian łyżwiarstwa: łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie i łyżwiarstwo szybkie.

Łyżwiarstwo figurowe to kombinacja tańca, akrobatyki i choreografii wykonywanych na lodzie. Hokej na lodzie to dynamiczny sport zespołowy, w którym dwie drużyny rywalizują ze sobą, próbując umieścić krążek hokejowy w bramce przeciwnika. Szybkie łyżwiarstwo polega na wyścigach na krótkich i długich dystansach. Zawodnicy jeżdżą z bardzo dużą prędkością.

Czy warto uprawiać sporty zimowe?

Sporty zimowe uprawiane na świeżym powietrzu to lepsze dotlenienie organizmu, dzięki czemu także poprawia się kondycja i funkcjonowanie układu oddechowego.

Jazda na nartach, snowboardzie czy łyżwach to także skuteczny sposób na odprężenie się. Piękne krajobrazy, poczucie wolności i radość z pokonywania własnych ograniczeń dodają energii i są przyczyną dobrego samopoczucia.

Warto pamiętać, że wiele sportów zimowych można uprawiać przez cały rok, na przykład na specjalnie przygotowanych lodowiskach, na których można jeździć na łyżwach lub grać w hokeja. Istnieją również sztuczne stoki narciarskie, które umożliwiają jazdę na nartach i snowboardzie nawet w okresach bez śniegu.

Jakie korzyści wiążą się z uprawianiem sportów zimowych?

Sporty zimowe, takie jak narciarstwo, snowboard czy jazda na łyżwach, wymagają wysiłku fizycznego, a ten przyczynia się do poprawy kondycji całego organizmu. Jazda na nartach lub snowboardzie angażuje mięśnie nóg i tułowia, poprawia wytrzymałość i zwiększa siłę całego ciała. Łyżwiarstwo figurowe i szybkie łyżwiarstwo wpływają na koordynację ruchową, gibkość i siłę mięśni.

Poza tym uprawianie sportów zimowych hartuje organizm. Regularne ekspozycje na niskie temperatury sprawiają, że odporność wzrasta, a narciarz czy łyżwiarz rzadziej choruje.

Jedną z największych korzyści płynących z uprawiania sportów zimowych jest możliwość podziwiania piękna przyrody – zaspy śnieżne, szczyty gór, zimowe lasy – taka bliskość z naturą i odkrywanie jej uroków przynosi ogromną radość i bywa inspirujące.

Wyjazd z góry dla narciarzy i snowboardzistów to także możliwość spędzenia czasu z bliskimi i przyjaciółmi. Można cieszyć się wspólnymi przeżyciami, dzielić radość z sukcesów i motywować się nawzajem. Warto więc nauczyć się jazdy na nartach czy snowboardzie, a można to zrobić w Szwajcarii Bałtowskiej, w której przez cały rok działa profesjonalna szkoła narciarska i snowboardowa.