Hurrrra ferie!

Już od dziś niektórzy szczęściarze rozpoczynają ferie zimowe. Mamy nadzieję, że większość  z Was wybierze właśnie „Szwajcarię Bałtowską” na miejsce swojego wypoczynku. Mimo, że pogoda płata figle i może wydawać się, że to już wiosna, to na naszym stoku nadal jest biało i można szusować w najlepsze.  Na szczęście w najbliższym czasie spodziewany jest spadek temperatur, więc z pewnością przez całe ferie uda nam się zapewnić dobre warunki do zimowych szaleństw.

ferie hura

A co po nartach …

Planujesz dłuższy pobyt w Bałtowie? Super! Poniżej kilka informacji, które mogą Ci się przydać.

Po godzinach spędzonych aktywnie z instruktorem lub pomiędzy jednym dniem na nartach a drugim, warto skorzystać z atrakcji, które są tuż obok. Już nie raz pisaliśmy o zimowych propozycjach bałtowskiego kompleksu. Biorąc więc pod uwagę, że odwiedziliście już Świętego Mikołaja i jego pomocników, obejrzeliście filmy w świątecznym Kinie Emocji 5D, poszaleliście na rollercoasterze i zwiedziliście świat dinozaurów – mamy dla Was dużo, dużo więcej…

Może podróż do wnętrza Ziemi?

Krzemionki – Neolityczne Kopalnie Krzemienia.

To tylko 8 km od Bałtowa w kierunku Ostrowca Św. Dojedziesz tam kursującym autobusem tzw. „Bajką” lub PKS-em.

Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych a zwłaszcza podziemnych kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej.

Trasa turystyczna

Trasa turystyczna w Krzemionkach liczy ok. 1,5 km długości. Trasa podziemna to prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

Rekonstrukcja osady

Rekonstrukcja pradziejowej osady jest kolejną atrakcją podczas zwiedzania Krzemionek. Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Mimo, iż nie jest wiernym odwzorowaniem żadnego ze znanych stanowisk archeologicznych, oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.

Kontakt
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”
Sudół 135 a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
http://krzemionki.pl/

 

Czujesz się jak ryba w wodzie? 

Pływalnia „Rawszczyzna” w Ostrowcu Św.

16 km od Bałtowa. Możesz dojechać busem – „Bajką” – należy wysiąść na Alei 3 Maja i udać się spacerem przez park – ok. 5 min pieszo.

Pływalnia „Rawszczyzna” w Ostrowcu Świętokrzyskim to wielofunkcyjny, dziesięciotorowy basen o wymiarach olimpijskich i głębokości 200 – 230 cm, z przesuwnym pomostem o szerokości 120 cm.
W części rekreacyjnej znajduje się basen do nauki pływania oraz basen rekreacyjny. W części rekreacyjnej  zlokalizowane są sztuczna rzeka, gejzery denne oraz bicze wodne i – to co dzieci lubią najbardziej – zjeżdżalnie – jedna o długości 13 m i druga zjeżdżalnia rurowa o długości 78 m, obydwie z lądowiskiem w basenie rekreacyjnym. Pływalnia w Ostrowcu gościła u siebie już całą krajową czołówkę pływaków z niekwestionowaną gwiazdą pływania Otylią Jędrzejczak na czele. Teraz pora na Ciebie!
Pływalnia „Rawszczyzna” posiada też najnowocześniejszy w regionie Dział Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji. Oferuje również siłownię, saunę, zajęcia z areobiku czy jogi.

Kontakt
Pływalnia „Rawszczyzna”
ul. A. Mickiewicza 32, 27-400 Ostrowiec Św.
www.mosir.ostrowiec.pl

Kinomaniacy

KINO ETIUDA w Ostrowcu Św.

ok. 16 km od Bałtowa

Sprawdź, czy możecie spędzić rodzinne chwile na ciekawym seansie w kinie. Aktualny repertuar znajduje się na stronie http://www.kino.etiuda.o-c.pl/

Kontakt
Aleja 3 Maja 6, 27-400 Ostrowiec Św.

efc2656b810ff805a9555e7e06a6da4072d490bf_org

 

Dla wrażliwych na piękno …

Żywe Muzeum Porcelany AS Ćmielów

Ok. 17 km od Bałtowa.

Miasteczko Ćmielów słynie z produkowanej tu najwyższej jakości porcelany. Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Obecna nazwa, przyjęta po prywatyzacji w 1996r., wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska nowego właściciela – Adama Spały.

Kontynuując wieloletnie tradycje, zajmuje się głównie produkcją miniaturowych rzeźb porcelanowych, zaprojektowanych w latach 50-tych i 60-tych XXw. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Kolekcja systematycznie powiększa się również o własne wzornictwo.

Kontakt
Fabryka Porcelany AS Ćmielów
27 – 440 Ćmielów, ul. Sandomierska 243
tel. +48 15 861 53 12
www.as.cmielow.com.pl

 

BAŁTÓW I OKOLICE

Jeżeli chcesz lepiej poznać okolice Bałtowa, tak by nic Cię nie minęło ani zimą ani latem polecamy aplikację mobilną”Bałtów i okolice”

Przybliża ona północno-wschodnie tereny województwa świętokrzyskiego tam, gdzie styka się ono z Mazowszem i Lubelszczyzną. Swoim zasięgiem obejmuje tereny 10 gmin należących do „LGD Krzemienny Krąg” (Sadowie, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Rzeczniów, Sienno, Bałtów, Lipsko, Chotczę i Solec nad Wisłą).

app1

Znajdziesz tu również wiele porad praktycznych: gdzie dobrze zjeść, gdzie znaleźć nocleg, gdzie zatankować auto i gdzie wypocząć. Aplikacja pomoże Ci znaleźć najbliższy punkt informacji turystycznej i przybliży cykliczne imprezy w regionie. Prezentuje także najciekawsze trasy turystyczne regionu polecane przez użytkowników portalu społecznościowego Traseo.pl.

Aplikacja jest dostępna w sklepach: Google Play oraz App Store