Jak dobrać narty do wzrostu?

Jak wybrać narty do wzrostu

Jazda na nartach sprawia olbrzymią frajdę i jest niezawodnym sposobem na spędzenie ferii z rodziną lub z przyjaciółmi. Jednak jest to sport, który wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Jego jakość i dobre dopasowanie do narciarza mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo. Dlatego, zanim wyjedziesz w góry, sprawdź, jak dobrać narty do swojego wzrostu, umiejętności oraz jakie narty będą najlepsze dla Twoich dzieci.

Rodzaje nart i ich długość

Producenci nart dwoją się i troją, by stworzyć produkty do uprawiania różnych dyscyplin zimowych. Dlatego narty mogą służyć do zjeżdżania po oślej łączce, szybkich szusów po wymagających stokach alpejskich czy do biegania po zaśnieżonych ścieżkach. Wszystkie współczesne narty są jednak taliowane, dlatego nie wyróżnia się już nart zwykłych, których szerokość jest taka sama na całej długości i nart carvingowych.

Narty zjazdowe

Easy — to krótkie narty, które mają wysoką elastyczność. Znakomicie sprawdzają się na łagodnych i dobrze utrzymanych stokach, ale utrudniają przejazd po nierównościach. Są produkowane z myślą o osobach początkujących i chętnie wybierane przez kobiety.

Allround — mają dużo cech wspólnych z nartami Easy, są jednak sztywniejsze i w sklepach z nartami stanowią najszerszą ofertę. Jazda na nich jest przyjemna i pozwala na cięcie śladów, ale wymaga też pewnego doświadczenia.

All mountain lub cross – dłuższe i szersze narty, bardzo wszechstronne, idealne dla średniozaawansowanych narciarzy, którzy chcą zjeżdżać z głównych tras.

Race/ Race FIS – narty stworzone dla osób, które trenują do zawodów i mają wysokie umiejętności.

Jak wybrać narty do wzrostu

Narty biegowe

Jeśli chcesz biegać po ścieżkach zasypanych śniegiem, nie wybieraj nart alpejskich, ale kup biegowe. Są znacznie dłuższe od zjazdowych i węższe, co ułatwia poślizg, nie mają także tak dobrze zaznaczonych krawędzi, chyba że kupujesz narty do biegów łyżwowych — te mają krawędzie i umożliwiają cięcie śniegu. Niestety tras narciarskich biegowych w naszym kraju jest bardzo mało, dlatego jednak większość narciarzy decyduje się na zakup nart zjazdowych.

Narty dla dzieci, a wzrost

Na stokach narciarskich coraz częściej pojawiają się całe rodziny z dziećmi, warto więc rozważyć zakup nart dla pociech, pamiętając oczywiście o tym, że maluchy szybko rosną. Niestety rodzice chcą zaoszczędzić sobie dodatkowych kosztów i wybierają często narty zbyt długie, „na wyrost”.

Nie jest to dobra metoda, ponieważ zbyt długie narty utrudnią dzieciom naukę i poruszanie się po stoku. Często już 3, 4 i 5-latki stawiają swoje pierwsze kroki na oślej łączce.

Narty dla trzylatka powinny sięgać mu do pachy, czyli muszą mieć 60-80 cm. Kiedy dziecko poczuje się pewniej, może mieć narty długie do ramienia. Kiedy dziecko stanie się już sprawnym narciarzem, kup mu narty sięgające do nosa. Narty dla dziecka powinny mieć 10-15 cm mniej niż wzrost malucha.

Twoja pociecha ma 130 cm wzrostu? Kup narty o długości 100-110 cm, jeśli dopiero zaczyna przygodę z nartami. Jeśli jeździ świetnie, narta powinna mieć długość 115-125 cm.

Narty dla dorosłych, a wzrost

Jeśli stawiasz pierwsze kroki na stoku lub masz za sobą 2-3 sezony, możesz zdecydować się na narty zjazdowe, które będą krótsze od Twojego wzrostu o 20-15 cm. Długie deski w dzisiejszych czasach nie są wcale potrzebne do komfortowej jazdy. Na krótszych jeździ się łatwiej.

Kobiety mogą przymierzyć narty tak, by sięgały do brody, mężczyźni mogą zjeżdżać na nartach o takiej długości, by sięgały im do nosa. Zaawansowany lub średniozaawansowany narciarz z większą masą ciała, może dopasować nartę do nosa, ale dodać jeszcze 5 cm. I przeciwnie — drobnej budowy narciarz początkujący powinien odjąć 5 cm od wstępnie wybranej długości nart.

Narty slalomowe powinny sięgać brody, natomiast gigantowe wybiera się według wzrostu, a nawet dodając 5 cm, jeśli narciarz ma masywną budowę ciała. Dlaczego te narty akurat mają być takie długie? Ponieważ im dłuższe, tym lepsza stabilność przy dużych prędkościach.

Narty dla początkujących

Jaka długość nart na początek?

Nie szukaj nart do slalomu albo wykonywania ewolucji w powietrzu, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami. Narta powinna sięgać do brody lub czubka nosa przy masywnej budowie ciała. Krótkie narty ułatwiają skręcanie, ale dłuższe są stabilniejsze przy większych prędkościach. Zastanów się, na jakich będziesz czuć się pewniej i bezpieczniej.

Kupić czy wypożyczać?

Zakup nart może oznaczać znaczący wydatek, dlatego wielu narciarzy zastanawia się, czy lepiej narty kupić na własność, czy wziąć z wypożyczalni.

Plusy posiadania własnych nart:

 • nie musisz szukać wypożyczalni i stać w kolejce innych chętnych,
 • jesteś pewien jakości i stanu technicznego swoich nart,
 • masz narty idealnie dobrane do swojego stylu jazdy.

Minusy:

 • spory wydatek,
 • jeśli nie jeździsz często, kupno może być droższe od wynajmu,
 • jeśli okaże się, że zjeżdżanie na nartach nie jest Twoją pasją, nie odzyskasz już wszystkich pieniędzy, sprzedając narty,
 • zabierasz je ze sobą niezależnie od tego, czy masz miejsce w samochodzie, czy lecisz samolotem. To sporej wielkości bagaż.

Wypożyczanie nart – plusy:

 • Nie ponosisz ryzyka, jeśli jazda na nartach nie stanie się Twoją pasją.
 • Nie masz problemu z transportem sprzętu.
 • Warto wypożyczać narty dzieciom, bez konieczności kupna co roku nowego sprzętu, z którego wyrastają.
 • Jeśli masz narty kupione pod kątem tras w Polsce, w Alpach jazda na nich może być trudniejsza. Dlatego za granicą lepiej narty wypożyczyć.
 • Możesz sprawdzić wiele modeli, wypożyczając różne narty.
 • Z wypożyczalni warto skorzystać wtedy, kiedy zaczynasz przygodę z nartami.

Wypożyczanie nart — minusy

 • Jeśli często wyjeżdżasz na narty i na długie turnusy, zapłacisz sporo za wypożyczenie, a narty nigdy nie będą Twoje.

Przeczytaj również:

Sposoby na hamowanie na nartach

Jak skręcać na nartach?

Jak nauczyć się jeździć na nartach?