Jak jeździć na łyżwach? Praktyczne porady

jazda na łyżwach

Jazda na łyżwach jest sportem dla każdego, niezależnie od wieku. Nie wymaga olbrzymiej kondycji fizycznej ani zakupu drogiego sprzętu. Podczas dnia na lodowisku można aktywnie spędzać czas z rodziną i wzmacniać przy okazji całe ciało, a wszystko to świetnie się bawiąc!

Zachęcamy więc do wycieczki na lodowisko i nauki jazdy na łyżwach!

Łyżwy — jak zacząć naukę?

Podstawą jazdy na łyżwach jest utrzymywanie równowagi. Jest to na początku trudne, wiele osób chwieje się na lodzie i boi się upadku. Warto więc pierwsze swoje kroki stawiać blisko bandy lodowiska, by móc się podeprzeć w chwilach zawahania.

W trakcie chodzenia po lodzie na łyżwach należy rozkładać ciężar ciała na przedniej i centralnej części stóp. Kolana powinny być ugięte, a ruchy nóg posuwiste, z czubkami skierowanymi na zewnątrz.

Jazda jodełką jest stylem podstawowym, umożliwiającym przemieszczenie się po tafli. Odpowiednie balansowanie ramionami i całym ciałem pomaga w skręcaniu i pokonywaniu kolejnych metrów na lodzie.

O ile jazda do przodu czy po kole jest stosunkowo prosta, o tyle nauka hamowania może zająć sporo czasu. Warto spróbować hamowania pługiem poprzez dociśnięcie przedniej płozy do tafli pod kątem 45 stopni. Bez opanowania nauki hamowania nie powinniśmy zabierać się za lekcje jazdy tyłem czy akrobacje!

Niezależnie jednak od tego, jak dobrze czujemy się na lodzie, na pewno nie da się uniknąć upadków. Podczas utraty równowagi do tyłu, trzeba pochylić się mocno w przód. Jeśli ciało leci bezwładnie do przodu, należy ugiąć kolana i wysunąć ręce przed siebie, by zamortyzować upadek.

lodowisko

Wybór łyżew – hokejowe czy figurowe?

Osoby rozpoczynające jazdę na łyżwach stają przed trudnym wyborem: łyżwy hokejowe czy figurowe? Które wybrać? Osobom początkujących poleca się łyżwy hokejowe, które dają większą stabilność i bardziej chronią przed skręceniami nóg, mają również wzmocnienia na pięcie. Są też krótsze i węższe niż łyżwy figurowe, więc początkujący łyżwiarz ma większą kontrolę nad swoimi krokami, łatwiej też się nimi hamuje.

Łyżwy figurowe są cięższe od tych hokejowych, wykonane są z bardzo grubej skóry, a większa płoza jest zakończona charakterystycznymi ząbkami.

Podczas jazdy na łyżwach hokejowych styl przypomina jazdę na rolkach, a w przypadku jazdy na łyżwach figurowych konieczne jest odpychanie się do tyłu.

Podsumowując, łyżwy hokejowe lepiej sprawdzają się podczas nauki i w przypadku osób, które wykonują tylko podstawowe ruchy. Łyżwy figurowe są lepsze dla tych, które znają już podstawy jazdy na łyżwach i są gotowi do wykonywania piruetów i podskoków.

Jeśli nie masz pewności, które łyżwy wolisz, wybierz się na lodowisko z wypożyczalnią sprzętu. Na miejscu można wybrać łyżwy hokejowe albo figurowe i sprawdzić, w których jeździ Ci się pewniej i wygodniej, bez wydawania pieniędzy na zakup własnego sprzętu.

 

Jak nauczyć się jeździć tyłem?

Każda osoba, która opanowała podstawy jazdy na łyżwach, w którymś momencie zechce spróbować czegoś trudniejszego. Jazda na łyżwach tyłem wymaga odwrotnych ruchów niż jazda do przodu.

Po kilku próbach, kiedy noga odpycha drugą do tyłu, na zmianę, ta sztuczka powinna się udać. Trzeba jednak uważać, by nie nachylać się zbytnio do przodu. Nacisk należy przenosić na środkową część stopy, nie zaś na jej przód, inaczej łyżwy zaczną hamować.

nauka jazdy na łyżwach

Jak się ubrać na łyżwy?

Żeby lodowisko funkcjonowało, temperatura powietrza powinna być niska. Dlatego też nawet wybierając się na kryte lodowisko, należy pamiętać o ciepłych ubraniach. Najlepiej ubrać się na cebulkę, czyli zabrać ciepłe spodnie, bluzę, kurtkę.

Na cienkie rajstopy czy getry można założyć spodnie ocieplane, takie jak na narty. Nie tylko zapewnią komfortową temperaturę, ale także będą amortyzować podczas upadków. Ubranie jednak nie powinno krępować ruchów.

Po dłuższej jeździe, kiedy ciało się już rozgrzeje, można zdjąć wierzchnią warstwę ubrań. Koniecznie trzeba mieć rękawiczki, które nie tylko dają ciepło, ale także chronią palce rąk przed urazami. Ciepła czapka to dobra ochrona głowy, chociaż lepszy zawsze będzie kask z ociepleniem.

Naucz się jeździć na łyżwach w Szwajcarii Bałtowskiej!

Masz ochotę spróbować swoich sił w jeździe na łyżwach? Naturalne kryte lodowisko w Szwajcarii Bałtowskiej działa nawet wtedy, kiedy temperatury są dodatnie i pada deszcz.

Lodowisko Szwajcarii Bałtowskiej to ogromna tafla o powierzchni 900 m2 wyposażona w klimatyczne oświetlenie, z dostępem do wypożyczalni sprzętu oraz z możliwością skorzystania z lekcji jazdy na łyżwach. Na lodowisku nie tylko można pojeździć, ale także posłuchać muzyki i potańczyć. Kompleks oferuje takie atrakcje, jak Disco na Lodzie, Nocna Jazda oraz IceShow, czyli pokazy z Mistrzami Polski w łyżwiarstwie figurowym.

Organizowane są tutaj nocne zajęcia „Trening na łyżwach”, które prowadzą profesjonalni instruktorzy, jest to więc doskonała okazja do szlifowania techniki jazdy i nauki tricków. Ponadto w okolicach lodowiska można zwiedzać Wioskę Świętego Mikołaja i inne atrakcje Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.