Jak skręcać na nartach? Praktyczne porady

Mini-olimpiada-Baltow

Nauka jazdy na nartach obejmuje szereg manewrów umożliwiających bezpieczny i dynamiczny zjazd ze stoku. Jednym z nich jest technika skrętów. Ich znajomość jest niezbędna, by móc samodzielnie zjeżdżać na nartach.

W zależności od stopnia skomplikowania istnieją trzy sposoby skręcania na nartach: skręt płużny, równoległy N-W (nisko-wysoko) oraz równoległy długi.

Pierwsze dwa są podstawowymi metodami skręcania na nartach. Ich nauka powinna odbyć się już na początku. Ostatnia technika jest bardziej zaawansowana – odpowiednia dla osób o dużym doświadczeniu i umiejętnościach.

Na czym polega każda z nich? Jak prawidłowo je wykonać?

Od czego zacząć naukę skręcania na nartach?

Zanim nauczysz się, jak skręcać na nartach, powinieneś opanować podstawowe techniki zjazdu na nartach oraz manewr hamowania. Bardzo ważne jest także utrzymywanie odpowiedniej pozycji ciała. Jest to jeden z kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Z powodzeniem możesz nauczyć się tego samodzielnie.

Musisz zadbać o równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej stopie. Zrobisz to, stając na szerokość bioder, z delikatnie ugiętymi kolanami i zgięciem w biodrach. Ręce również powinny być zgięte w łokciach i trzymane przed ciałem.

Aby nie tracić równowagi, należy unikać nadmiernego odchylania do tyłu, zbyt szybkiej i nieskoordynowanej pracy rąk oraz zmniejszania odległości między stopami. Z lekko pochyloną sylwetką możesz wykonywać obniżanie i podwyższanie pozycji narciarskiej w trakcie jazdy.

Opanowanie prawidłowej pozycji ciała i nart podczas zjazdu pozwoli Ci szybciej przyswoić techniki skręcania. Są one różne w zależności od przyjętej metody zjazdu.

jazda na snowboardzie

Jak wykonać skręt po łuku płużnym?

Jednym z najprostszych manewrów skręcania w narciarstwie jest skręt po łuku płużnym. W celu jego wykonania trzeba przejść do pługu, skierować dzioby nart na skos w dół stoku, a następnie zrobić skręt, przenosząc ciężar ciała na zewnętrzną nartę.

Nauka skrętu płużnego polega na zjeżdżaniu delikatnym „slalomem”, przenosząc ciężar ciała raz na lewą, raz na prawą stronę. Warto dodatkowo wykonywać ćwiczenia pozwalające szlifować tę umiejętność. Jednym z nich jest ześlizg boczny.

Możesz go wykonać w następujący sposób: stań na górnych krawędziach, starając się utrzymać środek ciężkości w okolicach śródstopia. Następnie poluzuj zakrawędziowanie poprzez skierowanie kolan i bioder do dołu. W ten sposób narty staną płasko i zaczniesz zjeżdżać w dół, równolegle do linii spadku stoku.

Tego rodzaju ćwiczenia pomogą Ci poradzić sobie na trudniejszej trasie, na której możesz obawiać się wykonać skręt. Pozwoli Ci to niejako ześlizgnąć się po trudniejszym odcinku.

Opanowanie techniki skrętu po łuku płużnym przygotuje Cię do nauki kolejnego rodzaju skręcania, czyli z pługu. Ten rodzaj skrętu wykonuje się, jadąc w poprzek stoku równolegle, a następnie przed zakrętem rozszerzając piętki nart i łagodnym łukiem zakręcając. Dalej kontynuuje się jazdę z nartami ustawionymi równolegle.

Skręt równoległy Nisko-Wysoko

Inną techniką skrętu jest technika N-W, czyli nisko-wysoko. To praktyczna i uniwersalna technika. Aby ją zastosować, należy przyjąć pozycję niską (N) na ugiętych nogach i jechać pod skosem w dół z nartami ustawionymi równolegle.

W chwili skrętu trzeba wyprostować kolana, przejść do pozycji wysokiej (W) i przenieść ciężar ciała na nartę górną. Dolną nartę można lekko unieść. Następnie po wykonaniu skrętu należy natychmiast przejść do pozycji niskiej (N).

Technika skrętu równoległego długiego

Skręt długi równoległy to technika wykorzystywana przez doświadczonych narciarzy, gdyż jest to bardziej zaawansowany manewr niż skręt po łuku płużnym oraz N-W. Sprawdzi się na stromych stokach oraz podczas rozwijania dużych prędkości.

Ta metoda polega na tym, że w momencie skrętu trzeba zakrawędziować, czyli lekko przechylić na krawędzie narty i jednocześnie pochylić kolana i biodra do środka skrętu. W trakcie manewru należy utrzymywać pozycję niską na ugiętych nogach i lekko rozszerzonych nartach. To pozwoli zachować pełną kontrolę nad torem jazdy i podniesie bezpieczeństwo.

Skręt równoległy długi nie należy do łatwych. Wymaga wysokich umiejętności, skupienia oraz odpowiedniego sprzętu. Źle wykonany może doprowadzić do upadku i groźnych kontuzji. Dlatego zanim wypróbujesz go na stoku, zadbaj o odpowiednią ilość ćwiczeń, może pod okiem instruktora, który zapewni Ci cenne wskazówki i pomoże zrobić postępy.

Przeczytaj również:

Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Technika jazdy na nartach

Co jest lepsze – narty czy snowboard?