Jak ubrać się na stok narciarski? Porady dla początkujących

nauka jazdy na snowboardzie

Jeśli wybierasz się pierwszy raz na narty, na pewno chcesz się na nich świetnie bawić. Wybór odpowiedniego sprzętu do zjazdów czy biegów na nartach to jednak nie wszystko. Równie ważne jest odpowiednie wybranie ubrań i elementów chroniących ciało przed kontuzją. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka ważnych wskazówek, jak ubrać się na stok narciarski, by odczuwać przyjemność z jazdy oraz zminimalizować ryzyko niewygody, a nawet odmrożeń.

Odzież narciarska

Odpowiednie warstwy ubrań nie tylko chronią przed chłodem i wilgocią, ale także zapewniają swobodę ruchu. Wśród wielu elementów garderoby narciarskiej na szczególną uwagę zasługują kurtki i kombinezony chroniące przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

Kurtka narciarska

Dobrze dobrana kurtka narciarska to odzież ciepła, wodoodporna i oddychająca. Nowoczesne kurtki narciarskie są niezwykle lekkie i wyposażone w szereg funkcjonalnych rozwiązań, takich jak wentylacja pod pachami, liczne kieszenie na akcesoria, a nawet specjalne kieszenie na skipass. Ważnym elementem dobrej kurtki narciarskiej jest także kaptur, który powinien być kompatybilny z kaskiem narciarskim oraz system łączenia kurtki ze spodniami zapobiegający dostawaniu się śniegu pod warstwę odzieży.

Wybierając kurtkę, zwróć uwagę na materiał zewnętrzny, który musi być odporny na przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Ważny jest również system izolacji — świetnie się spisuje naturalny puch, ale wysokiej jakości syntetyczne wypełnienia także sprawdzą się doskonale. Kurtka nie może ograniczać ruchów, a jednocześnie musi świetnie izolować ciało.

Kombinezon narciarski

Główną zaletą kombinezonu narciarskiego jest to, że chroni całe ciało przed zimnem i wilgocią nawet w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych. Współczesne, lekkie kombinezony narciarskie zapewniają maksymalną swobodę ruchów oraz łączą zalety odzieży warstwowej i jednoczęściowego stroju.

Kupując kombinezon na narty, zwróć uwagę na praktyczne funkcje, takie jak regulowane mankiety, odpinane nogawki czy wentylacja, która umożliwia regulację temperatury ciała w zależności od warunków na stoku. Podobnie jak w przypadku kurtek materiały używane do produkcji kombinezonów muszą być wodoodporne, oddychające, odporne na uszkodzenia. Kombinezony często wyposażone są również w dodatkowe kieszenie pozwalające na bezpieczne przechowywanie niezbędnych drobiazgów.

Akcesoria na narty

Aby w pełni cieszyć się uprawianiem zimowych sportów, musisz mieć odpowiednie akcesoria narciarskie. Najważniejsze elementy odpowiadające za komfort i bezpieczeństwo to kask i gogle narciarskie.

Kask

Chociaż na wielu stokach narciarskich kask nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia narciarza, to jednak jego zadaniem jest ochrona głowy przed urazami. O wypadek na stoku nie jest trudno, a upadek czy zderzenie z innym narciarzem może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego zawsze zakładaj kask.

Nowoczesne kaski narciarskie nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale są także bardzo komfortowe dzięki lekkim, ale wytrzymałym materiałom, takim jak poliwęglan czy EPS (polistyren ekspandowany).

Przy wyborze kasku zwróć uwagę na kilka aspektów:

  • Kask powinien idealnie przylegać do głowy, nie może być ani za ciasny, ani za luźny.
  • Dobrej jakości kaski mają systemy wentylacyjne pozwalające na odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci. Zapewniają komfort nawet podczas intensywnego wysiłku.
  • System regulacji, który pozwala na dokładne dopasowanie kasku do głowy, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
  • Kask powinien być zaprojektowany tak, aby można było bez problemu dopasować do niego gogle narciarskie.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, wiatrem, śniegiem oraz poprawiają widoczność na stoku poprzez redukcję odblasków i zwiększenie kontrastu.

Wybierając gogle, zwróć uwagę na te cechy:

  • Gogle powinny zapewniać wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
  • Dostępne są gogle z różnymi typami szkieł, w tym z polaryzacją redukującą odblaski.
  • Gogle powinny pasować do kasku, zapewniając szczelność i komfort noszenia.
  • Systemy wentylacyjne w goglach zapobiegają parowaniu szkieł.
  • Dobre gogle zapewniają szerokie pole widzenia niezbędne do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki na stoku.

Komfort termiczny

Odpowiednia warstwa odzieży zaprojektowana tak, by chronić przed zimnem, wilgocią oraz zapewniać odpowiednią wentylację, pozwala na wielogodzinne cieszenie się jazdą nawet podczas temperatur spadających znacznie poniżej zera.

Kominiarka

Kominiarka chroni głowę, twarz i szyję przed zimnem. Wybierz taką, która jest wykonana z lekkich, oddychających i jednocześnie izolujących materiałów, jak np. poliester, mikrofibra czy wełna merino. Dobrej jakości kominiarki zapobiegają nadmiernemu poceniu się, są elastyczne i dopasowują się do kształtu głowy, nie ograniczając przy tym ruchów ani pola widzenia.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna jest pierwszą warstwą odzieży bezpośrednio przylegającą do skóry. Jej głównym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci (potu) na zewnątrz, dzięki czemu ciało jest suche i nie wychładza się. Bielizna termoaktywna wykonana jest z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, poliamid, także z dodatkiem wełny merino. To materiały lekkie, szybkoschnące i odporne na rozwój bakterii, co minimalizuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Dostępna jest w różnych grubościach.

Odpowiednie skarpety

Skarpety narciarskie nie tylko zapewniają ciepło, ale także zapobiegają otarciom. Wybieraj te wykonane z materiałów zapewniających dobrą izolację termiczną oraz odprowadzanie wilgoci jak np. mieszanka wełny merino z włóknami syntetycznymi. Dobre skarpety narciarskie są odpowiednio wzmocnione w miejscach najbardziej narażonych na przetarcia, mają bezszwowe łączenia przy palcach i są anatomicznie dopasowane do lewej i prawej stopy. Ponieważ są elastyczne, świetnie dopasowują się do stopy, nie zsuwają się i nie powodują dyskomfortu.

Rękawice narciarskie

Rękawice narciarskie ochronią dłonie przed zimnem, wilgocią, ale także przed urazami mechanicznymi. Tak samo, jak inne elementy stroju narciarza powinny być wykonane z wodoodpornych i oddychających materiałów z dodatkową izolacją termiczną, która zapewnia ciepło nawet w bardzo niskich temperaturach. Rękawice muszą być również odporne na przetarcia. Wiele modeli ma regulowane mankiety, które można szczelnie zamknąć wokół nadgarstka lub rękawa kurtki, co zapobiega dostawaniu się śniegu do środka.

Przeczytaj również:

Co zabrać na obóz zimowy?

Wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd narciarski