Najpopularniejsze sporty zimowe w Polsce

nauka jazdy na nartach z instruktorem

Zima w Polsce to nie tylko okres mrozu i krótkich dni, ale również czas, gdy świat zmienia się w białą krainę pokrytą gęstym, miękkim śniegiem. W takiej bajkowej atmosferze, w weekendy, święta i ferie, uprawiane są najpopularniejsze sporty zimowe, a stoki i lodowiska przyciągają rzesze entuzjastów aktywności na śniegu i lodzie.

Oto nasz przegląd zimowych dyscyplin w Polsce, które można uprawiać w zależności od umiejętności i dostępnej infrastruktury. Jedne dyscypliny wymagają tylko dostępnego i niedrogiego sprzętu, inne są odpowiednie tylko dla wytrawnych, zawodowych sportowców, których ciężka praca przekłada się na złote medale.

Narciarstwo – najpopularniejszy sport zimowy

Przepiękne krajobrazy, ośnieżone górskie szlaki, liczne ośrodki narciarskie – w Polsce infrastruktura do uprawiania różnych rodzajów narciarstwa bywa znakomita i wciąż ten potencjał jest zwiększany. Narciarstwo jednak to nie tylko aktywny wypoczynek, ale też okazja do kontaktu z naturą oraz poprawy kondycji fizycznej.

Jednym z najczęściej uprawianych w naszym kraju rodzajów narciarstwa jest narciarstwo alpejskie, kiedy to narciarze zjeżdżają po wyznaczonych trasach. Polskie ośrodki narciarskie to łatwe trasy dla początkujących, jak i trudniejsze dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Zjazd w dół stoku pokrytego śniegiem jest emocjonujący. Trzeba tylko pamiętać o wygodnych ubraniach, mieć ze sobą specjalne rękawiczki chroniące ręce przed mrozem i oczywiście narty dobrane do wzrostu, wagi i umiejętności.

Coraz popularniejsze staje się też narciarstwo biegowe. W tej dyscyplinie narciarze poruszają się po równinnych trasach nawet na znacznych, wielokilometrowych dystansach. Szlaki biegowe w Bieszczadach czy Karkonoszach przyciągają rzesze miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Żeby biegać na nartach, trzeba zabrać ze sobą narty biegowe, nie zaś zjazdowe, kask, ciepłą odzież. Przydadzą się także kijki.

Narciarstwo to nie tylko sport, ale także integralna część zimowej tradycji. Rodziny spędzają ferie zimowe na stokach narciarskich, na których jazdy uczą się nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Górskie regiony, ale także sztuczne stoki, to doskonałe miejsca do uprawiania tego emocjonującego sportu zimowego.

Jazda na snowboardzie

Choć pod pojęciem „narciarstwo” kryje się wiele dyscyplin sportowych, snowboard zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób poszukujących silnych wrażeń. Podobnie jak w przypadku narciarstwa alpejskiego, snowboard polega na pokonywaniu tras zjazdowych na ośnieżonych stokach, ale sportowcy używają specjalnych desek, nie zaś dwóch nart.

Wielu początkującym entuzjastom snowboardingu samo utrzymanie się na desce przypomina nieco gimnastykę artystyczną. Z czasem jednak wykonywanie zjazdów i skoków na stoku może być niezwykle widowiskowe i przyciąga równie mocno, jak skoki narciarskie na skoczni.
Zaawansowani snowboardziści freestyle podejmują wręcz ekstremalne wyzwania, na przykład jeżdżą po pionowych ścianach pokrytych lodem, wykonują różne triki, robią salta w powietrzu, ścigają się na trasach. To między innymi dlatego snowboard zdobył serca miłośników zimowych sportów, a polscy zawodnicy zdobywają medale na zawodach wysokiej rangi.

Saneczkarstwo

W tej dyscyplinie zawodnicy rywalizują ze sobą, ślizgając się w sankach po specjalnie przygotowanych torach lodowych. Sanki te umożliwiają szybkie i precyzyjne pokonywanie zakrętów na torze.

Z kolei saneczkarstwo w formie rekreacyjnej jest popularne wśród dzieci i młodzieży. W niektórych miejscach, zwłaszcza w górskich kurortach, można skorzystać z lodowych torów saneczkowych, które służą do bezpiecznego, ale jednocześnie ekscytującego ścigania się na sankach.

Łyżwiarstwo i hokej na lodzie – dyscypliny uprawiane na lodowisku

Łyżwiarstwo i hokej na lodzie to zimowe dyscypliny sportowe uprawiane na lodowiskach zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Przyciągają zarówno miłośników ruchu na świeżym powietrzu, jak i tych, którzy szukają emocji związanych z wyczynową rywalizacją sportową.

Pierwsze sztuczne lodowisko w Polsce otwarto w 1930 roku, teraz są one dostępne w prawie każdym mieście. Nic więc dziwnego, że łyżwiarstwo stało się jedną z najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych, a przejście łyżwiarzy z naturalnych zbiorników wodnych na nowoczesne, sztuczne lodowiska jest też ważne ze względów bezpieczeństwa. Poruszanie się po sztucznym lodowisku nie grozi spękaniem lodu i wpadnięciem do zmrożonej wody.

Hokej na lodzie również zyskał status popularnej dyscypliny sportu zimowego. Chociaż reprezentacja Polski w hokeju na lodzie nie odnosi spektakularnych sukcesów, to miłośnicy tego sportu sami się organizują, by rywalizować ze sobą i zdobywać gole podczas dynamicznej jazdy na łyżwach. Mecz hokeja na lodzie to widowisko przyciągające całkiem sporą widownię.

Z kolei łyżwiarstwo figurowe, polegające na prezentowaniu widowiskowych umiejętności jazdy na łyżwach, między innymi podnoszeń, spiral i innych precyzyjnych ruchów na lodzie, świetnie się ogląda z trybun i w telewizji. Uprzednio opracowany układ to starannie przygotowane sekwencje ruchów, które stanowią element artystyczny występów i budzą niesamowite emocje.

Zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, trenowanie łyżwiarstwa czy hokeja na lodzie wymaga treningów, wyjścia z domu niezależnie od pogody, zaopatrzenia się w specjalne rękawiczki, które chronią przed zimnem i ewentualnymi kontuzjami, a także kupna lub wypożyczenia wygodnych butów trzymających stopy z zaostrzonymi płozami. Na szczęście dobrej jakości łyżwy dla amatorów dostępne są w bardzo przystępnych cenach, a można je także wypożyczyć przy otwartych sztucznych lodowiskach.

Przeczytaj również:

Nietypowe sporty zimowe dla dzieci i młodzieży

Dlaczego warto uprawiać sporty zimowe?