Sporty zimowe dla dzieci — który wybrać?

jazda na sankach

Pora zimowa nie musi oznaczać spędzania wieczorów i weekendów na kanapie. Wręcz przeciwnie. To czas, kiedy można spróbować aktywności sportowych kompletnie innych od tych, które są dostępne latem i wiosną. Sprawdź, jak zmotywować dzieci do wyjścia z domu i jakie sporty mogą uprawiać, kiedy na zewnątrz jest śnieg i mróz.

Zalegający na ulicach i chodnikach śnieg oraz lód utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na aurę skarżą się kierowcy i piesi. Jednak i w tej sytuacji można dostrzec jasne strony i wykorzystać okazję do tego, aby zachęcić najmłodszych do sportu, a przy okazji także samemu się poruszać.

Nie masz pomysłu, jak spędzić zimę z przedszkolakiem i nastolatkiem? Oto nasze propozycje!

Sanki

Najprostszy sport, jakiemu można oddać się zimą. Jest dostępny dla każdego i niezwykle tani. Wystarczy kupić sanki albo ślizg. A te dostaniemy w każdym markecie czy sklepie sportowym.

Najmłodsze dzieciaki z powodzeniem mogą korzystać z sanek z oparciem, dzięki czemu nawet roczniak czy dwulatek będzie czuć się bezpiecznie.

A gdzie jeździć na sankach? Oczywiście tam, gdzie na pewno jest bezpiecznie, czyli nie blisko dróg, chodników, stawów, rzeczek czy strumyków. Można wykorzystać skarpę pod blokiem, górkę w parku, strome pole za miastem. Nie brakuje także ośrodków sportowych ze sztucznymi stokami czy górkami przeznaczonymi do uprawy saneczkarstwa i zjazdów rekreacyjnych.

Jazda na sankach to oczywiście olbrzymia frajda, ale przede wszystkim okazja do przebywania na świeżym powietrzu. Samo wciąganie sanek pod górkę jest doskonałym treningiem wytrzymałościowym. Jeśli więc tylko spadnie śnieg, załóż dziecku kombinezon, śniegowce, czapkę oraz rękawiczki i ruszajcie na najbliższą górkę.

dziecko na nartach

Jazda na nartach

Z zimą najbardziej kojarzą się narty. Zjazdy z górskich szczytów to sport, który mogą polubić dzieci oraz rodzice. Mogą zacząć od oślej łączki i szkółki narciarskiej. Na zajęciach nauczą się utrzymywania prawidłowej pozycji, skręcania i hamowania. Po kilku godzinach nauki, można już zacząć pierwsze, samodzielne zjazdy.

Stoki narciarskie nie są dostępne jedynie w górach. W wielu miastach można skorzystać z górek sztucznie usypanych i przygotowanych do uprawiania tego sportu.

Jeśli jednak nie masz w okolicy stoku narciarskiego, nawet tego sztucznego, z powodzeniem możesz uprawiać z dziećmi narciarstwo biegowe. Do tego wystarczy leśna dróżka lub ścieżka w parku, narty dostosowane właśnie do biegania, kijki i odpowiednie ubranie.

Nie trzeba też wielu treningów pod okiem instruktora. Jest to sport bezpieczniejszy od narciarstwa zjazdowego, ponieważ można jeździć we własnym tempie i rytmie. Dziecko, nawet takie w wieku szkolnym, szybko opanuje technikę jazdy.

Jazda na nartach wzmacnia całe ciało, w tym stawy, poprawia kondycję i korzystnie wpływa na koordynację ruchową. Doskonale rozwija zmysł równowagi i pozwala spalić sporo kalorii. Zarówno na nartach zjazdowych, jak i biegowych przygodę z zimowym sportem mogą rozpocząć dzieci od 4 do 5 roku życia.

jazda na snowboardzie

Jazda na snowboardzie

Snowboard jest w tym zestawieniu najbardziej wymagającym sportem zarówno kondycyjnie, jak również pod względem koordynacji ruchowej. Treningi jazdy na snowboardzie najlepiej zacząć wtedy, kiedy dziecko opanuje jazdę na nartach zjazdowych.

Co prawda jazda na jednej desce wymaga kompletnie innej techniki, ale mały narciarz będzie już oswojony z górkami, a jego ciało będzie przygotowane do trzymania równowagi.

Młody snowboardzista powinien mieć minimum 6 lat. Gdy maluch złapie bakcyla, to zjazdy przyniosą mu wiele frajdy. Zwykle jednak to nastolatkowie zmieniają narty zjazdowe na deskę snowboardową.

Żeby dziecko bezpiecznie jeździło na snowboardzie, musi mieć dobrej jakości sprzęt, kask, gogle. Ważne też, aby przeszło profesjonalne szkolenie w szkółce narciarskiej. Trzeba zadbać o to, by poznało zasady bezpiecznego poruszania się po stoku.

Podobnie, jak jazda na nartach, tak i jeżdżenie na snowboardzie jest sportem wzmacniającym cały organizm, poprawiającym koordynację i wyczucie ciała. Manewrowanie deską buduje siłę mięśni i stawów.

Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, przeczytaj artykuł: Co jest lepsze narty czy snowboard?

Jazda na łyżwach

Ostatnią naszą propozycją jest łyżwiarstwo — sport uprawiany w hali lub na świeżym powietrzu, odpowiedni nawet dla 3-4 latków. Zastrzegamy jednak, by nie zabierać dzieci na zamarznięte rzeki, stawy czy jeziora. Jest to po prostu niebezpieczne!

Lepiej pójść całą rodziną na lodowisko, które jest odpowiednio utrzymane, czyszczone i na którym lód na pewno nie popęka.

Do jazdy na łyżwach wystarczy ciepłe ubranie, kask ochronny na głowę, rękawiczki oraz łyżwy. Te można kupić w każdym sklepie sportowym lub – co jest jeszcze prostsze – wypożyczyć na lodowisku.

Jazda na łyżwach wymaga umiejętności trzymania równowagi i wzmacnia całe ciało. Jest sportem, który poprawia kondycję serca i płuc. Chociaż jazda na łyżwach czasami może skończyć się upadkiem, to zwykle nie zniechęca dzieci do zabawy. Najmłodszym można zaproponować szusowanie z pomocą podpórki, na przykład pingwinka.