Technika jazdy na nartach

Technika jazdy na nartach zjazdowych

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z jazdą na nartach, to musisz przede wszystkim poznać podstawowe zasady dotyczące uprawiania tej aktywności fizycznej. Sport ten wymaga zaangażowania i odrobiny wiedzy, dzięki którym szybko opanujesz podstawy techniki jazdy na nartach. O czym warto pamiętać?

Jazda na nartach – ważne pojęcia

Początek, jak to w przypadku niemal każdej aktywności, może być dosyć trudny. Prawdopodobnie, ucząc się jazdy na nartach, wielokrotnie zaliczysz upadek, ale może się to dziać nawet wtedy, kiedy będziesz już doświadczonym narciarzem. Zanim przyswoisz  techniki zjazdu, dowiedz się, co oznaczają poszczególne terminy narciarskie, z którymi spotkasz się podczas nauki:

  • Pług – ułożenie nart na kształt litery V. Tyły tych nart są rozstawione, a ich dzioby znajdują się blisko siebie – na szerokość dłoni.
  • Ześlizg – narty zsuwają się po stoku.
  • Skręt dostokowy – manewr, który wykorzystuje się przy równoległym ułożeniu nart – jazda na krawędziach nart w skos stoku.
  • Skręt odstokowy – czyli taki, w którym dojeżdżasz do linii spadku stoku. Jest dosyć trudny.
  • Skręt cięty – prowadzenie nart w skręcie na krawędziach.
  • Carving – jazda na krawędziach, z szeroko rozstawionymi nartami.

Jazda na nartach pozycja

Pozycja podczas jazdy na nartach

Zanim zaczniesz naukę jazdy, musisz mieć świadomość, jak przyjąć odpowiednią pozycję zjazdową. Unikaj usztywnienia kręgosłupa podczas jazdy – ta pozycja powinna być swobodna, a narty ustawione na szerokość bioder. Ugnij kolana, przechyl się do przodu i rusz w trasę. Ręce trzymaj blisko ciała.

Wielu narciarzy popełnia błędy od początku swojej przygody z tym sportem. Często odchylamy się za bardzo do tyłu czy nie zachowujemy odpowiedniego odstępu między nartami, co może skończyć się tym, że stracimy równowagę. Aby nie narażać się na ryzyko częstych upadków i urazów, warto rozpocząć naukę jazdy na nartach pod okiem doświadczonego instruktora, który od razu wyeliminuje wszystkie nieprawidłowości. W przeciwnym wypadku możemy utrwalić złe nawyki, co będzie stanowić problem.

Pamiętaj również o tym, aby w czasie jazdy wykonywać spokojne, ale pewne ruchy. Nie poruszaj zbyt szybko ramionami, gdyż może wtedy dojść do upadku.

Styl jazdy na nartach

Styl jazdy na nartach

W zależności od warunków śniegowych i terenu powinieneś jeździć na nartach różnymi stylami, gdyż w każdym przypadku musisz podołać innym wyzwaniom. Jeśli dopiero zaczynasz naukę, to oczywiście wybierz płaski stok – najlepiej oznaczony znakami niebieskimi, co oznacza, że maksymalny stopień nachylenia w profilu podłużnym wynosi do 10 proc. Z czasem dopiero możesz spróbować swoich sił na bardziej wymagających trasach.

Najpierw powinieneś nauczyć się jazdy pługiem, gdyż jest to technika stosunkowo prosta, która pozwala w miarę szybko opanować podstawowe zasady kontroli nad nartami. To styl, którego uczą szkoły na całym świecie. Umożliwia on jazdę na wprost, jak i skręcanie. Jak już wiesz, w tym przypadku narty musisz ustawić w kształt litery V – z tyłu powinny być one rozstawione, a z przodu – zbliżone. Tym, co musisz opanować, jest umiejętne przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, aby skręcić, a także przybliżanie do siebie równolegle nart, jeżeli chcesz przyspieszyć.

Kiedy nauczysz się już skrętu pługiem, możesz spróbować bardziej wymagających technik, mianowicie:

  • Skrętu ślizgowego – w tym przypadku musisz wykorzystać rotację stóp i odciążenie nart. Oznacza to, że masz delikatnie podskoczyć na tych nartach i wtedy obrócić się w odpowiednią stronę. Zanim jednak zaczniesz wykonywać taki manewr na stoku, spróbuj poćwiczyć na sucho.
  • Skrętu ciętego – wykonuje się go poprzez zmianę krawędzi. Manewr ten wymaga odpowiedniego balansowania ciężarem ciała i przemieszczenia bioder do środka skrętu. Poprzez umiejętne przechylenie biodra z jednej krawędzi na drugą wprowadzisz narty w skręt.

Kolejną ważną kwestią jest hamowanie. Musisz przyswoić dwie metody:

·       Hamowanie pługiem – jest dosyć łatwe do opanowania i sprawdzi się doskonale do delikatnego wytracania prędkości. Wystarczy, że ułożysz narty w kształt litery V, co spowoduje, że zmniejszysz prędkość jazdy. Musisz przysiąść lekko na kolanach, następnie przenieść środek ciężkości do tyłu i rozłożyć szeroko nogi, tak, aby czubki nart znajdowały się blisko siebie.

·       Hamowanie bokiem – jest znacznie skuteczniejszą techniką i umożliwia szybkie zatrzymanie się. Jeśli chcesz wykonać taki manewr, to obróć stopy, biodra i tułów do kierunku jazdy, a następnie pochyl się w stronę stoku. Dzięki temu przechyłowi hamowanie będzie skuteczniejsze.

Na koniec bardzo ważna kwestia – musisz wiedzieć, jak upadać na nartach, aby nie skończyło się to dla Ciebie licznymi kontuzjami. Przede wszystkim ciało powinno być rozluźnione, nie napinaj mięśni. Staraj się zawsze upadać w górę – do stoku. Skutki upadku w dół mogą być bardziej dotkliwe. W miarę możliwości nie padaj na kolano, kijek czy nadgarstek – istnieje wówczas duże ryzyko kontuzji.

Wraz ze zdobywaniem doświadczenia możesz sobie pozwalać na coraz bardziej wymagające trasy, ale rób to stopniowo – nie decyduj się po kilku godzinach jazdy na trudne stoki.

Przeczytaj również:

Sposoby na hamowanie na nartach

Jak skręcać na nartach?

Jak nauczyć się jeździć na nartach?