10 kreatywnych zabaw na śniegu z dzieckiem

Zima to czas bajkowy – magiczne święta z choinką (dawno za nami) i prezentami od Świętego Mikołaja, ferie zimowe i wiele, wiele dni, które można spędzić bardzo aktywnie na świeżym powietrzu, na śniegu. Mamy sporo białego puchu, mroźne, słoneczne poranki i mamy ferie. Prawdziwa zima jest tylko i wyłącznie wtedy kiedy jest śnieg –  każde dziecko to wie. A świeży śnieg to świetny materiał do uprawiania zimowych sportów i kreatywnych zabaw z rodziną na świeżym powietrzu. Z myślą o wszystkich, którzy kochają białą zimę tak, jak my, przygotowaliśmy listę 10 kreatywnych, zimowych zabaw, które warto zrealizować, np. podczas ferii zimowych lub weekendu.

Piękny widok - Szwajcaria Bałtowska

Narty – Szwajcaria Bałtowska

  • Jazda na nartach lub snowboardzie (sankach) – najpopularniejszy sport zimowy na świeżym powietrzu i śniegu to oczywiście narty/snowboard. Jeżeli planujecie rozpocząć fascynującą przygodę z dwiema deskami lub tylko jedną, zapraszamy do nauki z naszymi ekspertami z Amigo-Ski. Zapał instruktorów i pedagogiczne podejście z wielką dozą humoru przełamią strach w każdym początkującym narciarzu – małym i dużym. Gdzie na narty? Szwajcaria Bałtowska to idealne miejsce na pierwsze narty/snowboard. Na terenie stacji znajdują się – bezpieczne ośle łączki, nowy, bardzo dobrej jakości sprzęt narciarski i snowboardowy w wypożyczalni przy samym stoku. Nie musicie nic kupować oprócz ubrań – o tym, jak ubrać się na stok pisaliśmy w naszym poradniku. Zapomnijcie o pożyczaniu bagażników, kompletowaniu sprzętu – wystarczy wsiąść w auto lub inny środek transportu i przyjechać prosto pod nasze wyciągi. Zadbamy o Was od stóp, przez żołądek do serca, aż po głowy. Na terenie stacji czeka wygodna baza noclegowa, punkty gastronomiczne ze smacznymi posiłkami na każdą porę dnia i wiele innych atrakcji. Jeżeli nie interesują Was narty i deska polecamy tradycyjne sanki (nie mamy ich jeszcze w naszej wypożyczalni, trzeba przywieźć swoje). Do tej zabawy potrzebny będzie w miarę sprawny fizycznie członek rodziny płci męskiej lub żeńskiej, który z chęcią zamieni się w rumaka. Ścieżek, alejek i leśnych dróg, które posłużą za trasę do jazdy sankami jest u nas mnóstwo.
Ciepłe domki - Szwajcaria Bałtowska

Domki – Szwajcaria Bałtowska

  • Snowpark – dla bardziej zaawansowanych narciarzy/snowboarderów, młodych i rządnych adrenaliny śmiałków przygotowaliśmy miejsce, które z pewnością wprawi ich w zachwyt. W snowparku czekają: poręcz spadowa, Box prosty, Butter Box, Box rainbow, Box disaster, Wallride, jeśli warunki pogodowe pozwolą nie zabraknie również profesjonalnej skoczni. Zabawy w tej części stacji narciarskiej Szwajcaria Bałtowska polecamy trochę starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy pierwsze kroki na deskach mają dawno za sobą. Do snowparku wjedziecie koleją krzesełkową, skręcacie w lewo i… (patrz obrazek niżej).
Poręcz spadowa - Snowpark

Poręcz spadowa – Snowpark

  • Kulig – jeżeli w rodzinie nie ma chętnych do biegania z sankami zachęcamy do udziału w kuligu. Na terenie parku kuligi zimą to podstawa. Gdy już porządnie sypnie śniegiem nasze cudowne czworonogi z Krainy Koni w Bałtowie zamieniają się w pędzące z saniami rumaki. Najlepszy kulig to taki, który odbywa się po zmroku w magicznym otoczeniu natury, oczywiście z pochodniami i dzwoneczkami oraz ze śpiewem na ustach. Po emocjonującej przejażdżce najlepiej ogrzać się przy ognisku, na którym można upiec kiełbaskę delektując się pysznym grzańcem – napoje z procentami serwujemy tylko dorosłym. Do Krainy Koni zapraszamy również na naukę jazdy konnej przez cały rok.
Kulig w Bałtowie

Kulig w Bałtowie

  • Zabawy z Bałwankiem i Liskiem Urwiskiem, łowienie ryb w przeręblu z Eskimosem i Reniferem – Bałwanek i Lisek urzędują przed Chatą Świętego Mikołaja do końca zimy. Jest to nierozłączna para psotników, która zaprasza dzieci do wspólnej zabawy polegającej na strącaniu „bałwankowych kręgli” ogromną kulą oraz toczeniu piłki między słupkami, przy użyciu specjalnych rękawic – prawdziwy slalom gigant. Obok płatających figle – Bałwanka i Liska Urwiska czeka niespodzianka! W swojej zagrodzie mieszka najprawdziwszy i bardzo sympatyczny renifer Jacek, a w Chacie urzęduję sam Święty Mikołaj. Uważajcie na Babę Jagę! Zdarza jej się skusić dzieci do popełniania złych uczynków. Eskimosa spotkacie w Krainie Królowej Śniegu.
Łowienie ryb w przeręblu

Łowienie ryb w przeręblu

  • Zwiedzanie Osady Elfów – domki elfów znajdują się na terenie Wioski Świętego Mikołaja. Bajecznie wykonane chatki połączone są ze sobą plątaniną mostków i lin oraz „głuchym telefonem”, który pozwala na komunikację i współpracę pomiędzy elfami podczas produkcji zabawek. Teraz i Ty możesz wcielić się w rolę pracowitego elfa.
  • Lepienie bałwana – bałwan może mieć klasyczną budowę i składać się z trzech kul – największa na i średnia na tułów, najmniejsza na górze jako głowa i oczy z węgla, nos z marchewki i patyki jako ręce. Bałwan może mieć kształt i postać, jaką sobie wymyślicie. Jeśli Wasze dzieci są starsze lepienie bałwana można nieco utrudnić, np. wyrzeźbić ulubioną postać z filmu, bajki lub z rzeczywistości. Z bałwankiem koniecznie trzeba zrobić pamiątkową sesję zdjęciową i wkleić na Facebook’a, można też przesłać do nas.
  • Anioły na śniegu – wystarczy położyć się na śniegu i robić pajacyki w pozycji horyzontalnej. Do tych czynności polecamy odziać się w nieprzemakalne stroje. Dla uatrakcyjnienia zabawy można przeprowadzić konkurs na najpiękniejszego anioła. Zanim ogłosimy zwycięzce, któremu trzeba wręczyć nagrodę – polecamy kubek gorącej, słodkiej czekolady lub ciasto (w kawiarni u Tekli, mmmniam) wprowadźmy dodatkowe utrudnienie – ozdobienie anioła, np. igłami ze świerków lub innych dostępnych pod ręką materiałów.  Po ukończonym dziele należy wstać, otrzepać się i voila – anioł gotowy.
  • Budowanie igloo – klasyczne igloo budujemy ze śniegu, najlepiej zmrożonego. Zima w tym roku jest dosyć kapryśna, dlatego my zbudowaliśmy igloo, które nie roztopi się nawet przez cały rok. W Lodowej Wiosce, na terenie, której stoi biały domek mieszka prawdziwy Eskimos i towarzyszy mu Renifer. Dom Eskimosa otwarty jest dla zwiedzających, a wesoły Eskimos zaprasza do wspólnych zabaw. Można spróbować np. swoich sił w łowieniu ryb z przerębla. Można poznać zwyczaje Eskimosów, posiedzieć w igloo i sprawdzić, czy i jak jest w nim ciepło.

igloo

  • Spotkanie z Królową Śniegu – pełna jest tajemnic i zwodniczych dróg. Królowa przechadza się pomiędzy mroźnymi ścianami swojego labiryntu. Komu uda się go pokonać, ten będzie mógł zostawić swój ślad w lodowej komnacie i zasiąść na jej srebrzystym tronie. Szukając wyjścia z labiryntu trzeba być bardzo ostrożnym…, gdyż można stanąć oko w oko z Królową Śniegu. A baśń głosi, że kto spojrzy jej w oczy, zamieni się w bryłę lodu.
  • Kolorowanie śniegu – biały kolor śniegu to jego najpiękniejsza barwa – naturalna. My bardzo cenimy naturalne piękno. Są jednak zabawy, które rozwijają kreatywność i dla takich przymykamy oko. Kupcie farby ekologiczne i zamieńcie śnieg w płótno malarskie. Kolorowy śnieg wygląda bardzo apetycznie – jeżeli chcecie go jeść, robicie to na własną odpowiedzialność. Idealna zabawa na ferie zimowe.

Po dotlenieniu całego organizmu podczas zimowych igraszek zapraszamy na spacer po Bajkowej Krainie Rozrywki z ogromnym Mamutem. Mamuta można pogłaskać, bo pomimo gabarytów jest łagodny jak baranek.

fot. Dylczyk Art