Kiedy należy się zacząć przygotowywać na sezon zimowy?

Sezon zimowy przygotowania

Sezon narciarski to dla wielu osób najbardziej wyczekiwana część roku. Trudno się temu dziwić, bo białe szaleństwo jest uzależniające! Co więcej, sport na świeżym powietrzu, zwłaszcza w zimowych warunkach, jest doskonały dla zdrowia – wzmacnia odporność, rzeźbi sylwetkę, zwiększa wytrzymałość… Ale jest też ogromnym wyzwaniem dla organizmu. Żeby więc uzyskać wszystkie wspomniane korzyści i nie zakończyć urlopu z kontuzją, do sezonu narciarskiego trzeba się odpowiednio przygotować.

Kiedy należy zacząć planować przygotowania do sezonu narciarskiego?

Pierwszy dzień na stoku to zawsze mieszanina ekscytacji i adrenaliny, dzięki której możesz szusować wśród białego puchu choćby i cały dzień! Niestety, na drugi dzień sporo „niedzielnych narciarzy” odkrywa mięśnie, o których istnieniu nie mieli pojęcia i z powodu zakwasów ma problemy z samodzielnym poruszaniem się. Można jednak tego uniknąć w bardzo łatwy sposób – dbając o swoją kondycję regularnie i przez cały rok.

Dlatego odpowiedź na pytanie: „Kiedy zacząć przygotowania do sezonu narciarskiego?” jest prosta. JAK NAJSZYBCIEJ, a najlepiej dbać o tężyznę fizyczną cały czas. Jeśli jednak pozwoliłeś sobie na letnie rozleniwienie, październik to ostatni moment na to, żeby Twoja pierwsza wizyta na stoku zakończyła się bez konieczności stosowania masażów i maści przeciwbólowych.

 

 

jazda na nartach

Trening fizyczny – jak przygotować organizm na wyjazd na narty?

Jazda na nartach czy na snowboardzie to aktywność, która angażuje całe ciało, a także wymaga ogromnej wytrzymałości i doskonałej kondycji. Podczas jazdy na nartach pracują nie tylko mięśnie nóg, lecz także mięśnie przykręgosłupowe (tak zwany „core”), ramiona, przedramiona, stopy… Dlatego, bez odpowiedniego treningu, łatwo o szybkie zmęczenie i związane z tym kontuzje.

Z tego powodu Twój plan treningowy przed sezonem zimowym powinien obejmować ćwiczenia cardio – na przykład bieganie, wchodzenie po schodach, ćwiczenia na rowerku eliptycznym, a także każdą inną aktywność zwiększającą pracę serca. Najlepiej zaplanować treningi cardio tak, by w tygodniu wykonywać kilka krótkich i intensywnych treningów, od 20 do 45 minut, doskonałe będą na przykład treningi typu HIIT, oraz jeden dłuższy na niskim tętnie trwający 60 minut – nordic walking, spokojny jogging.

Druga kwestia to wzmocnienie ciała. Najlepiej sprawdzi się oczywiście trening siłowy, w którym, jak już wspomnieliśmy, skupiamy się na całym ciele. Plan treningowy powinien obejmować:

  • przysiady i wykroki na mięśnie czworogłowe ud,
  • martwe ciągi oraz martwe ciągi na jednej nodze dla wzmocnienia ścięgien i pośladków,
  • ćwiczenia na maszynach na wewnętrzne i zewnętrzne partie ud,
  • ćwiczenia na plecy i brzuch, jak unoszenie tułowia w leżeniu przodem, wiosłowanie hantlą, czy skrętoskłony z wyciągiem, czyli „rąbanie drewna” (z ang. wood chops),
  • nie zapominamy też o ramionach, ze szczególnym uwzględnieniem bicepsów i tricepsów.

Zobacz też naszą ofertę półkolonii zimowych dla dzieci: półkolonie zimowe z nauką jazdy na nartach.

 

strój do jazdy na nartach

Jaki strój dobrać na narty?

Ubranie narciarskie powinno zapewnić Ci odpowiednią ochronę termiczną, być ciepłe, ale przy tym dopasowane i najlepiej wodoodporne. Warto postawić na bieliznę termiczną, a także szukać ubrań z dodatkiem naturalnych materiałów, takich jak wełna merino. Nie zapomnij o długich narciarskich skarpetach, które nie tylko zapewnią przyjemne ciepło, lecz również ochronią skórę przed otarciami od butów narciarskich. Zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. W tym celu zainwestuj w porządny kask ochronny. Strój narciarski powinien zapewniać Ci też pełną swobodę ruchów.

Jak przygotować sprzęt narciarski?

Sprzęt narciarski trzeba przede wszystkim wyczyścić, nawoskować oraz naostrzyć. Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w samodzielnym dbaniu o sprzęt, warto oddać go do profesjonalnego serwisu, w którym specjalista zadba o przygotowanie go do sezonu.

Gdzie warto wyruszyć na narty w zimie 2020/2021?

W Polsce można znaleźć wiele pięknych oraz doskonale utrzymanych stoków, a jednym z nich jest Szwajcaria Bałtowska – jeden z najlepszychstoków w województwie świętokrzyskim. Znajdziesz u nas aż 2500 metrów tras narciarskich o różnych stopniach trudności, nowoczesne wyciągi oraz mnóstwo innych atrakcji doskonałych dla całej rodziny, takich jak Wioska Świętego Mikołaja oraz Snowpark!