Jak skręcać na snowboardzie?

nauka jazdy na snowboardzie Bałtów

Skręcanie na snowboardzie to podstawowa umiejętność każdego miłośnika zjazdów na jednej desce. Umożliwia płynne manewrowanie między przeszkodami, kontrolowanie prędkości oraz zmianę toru jazdy. 

Aby skutecznie skręcać na snowboardzie, musisz nauczyć się prawidłowo przenosić ciężar ciała, korzystać z krawędzi deski oraz utrzymywać odpowiednią postawę. Opanowanie różnych technik skręcania sprawi, że będziesz odczuwać pełnię przyjemności z jazdy po śniegu.

Jak skręcać na snowboardzie? Sposoby jazdy na snowboardzie

Istnieją różne techniki skręcania, które snowboardziści mogą wykorzystać w zależności od swoich umiejętności, terenu oraz preferowanego stylu jazdy. Trzy podstawowe sposoby skręcania na snowboardzie to skręt doskokowy, ślizgowy i cięty.

Skręt doskokowy

Znany także jako skręt dynamiczny. Polega na przenoszeniu ciężaru ciała z jednej krawędzi deski na drugą, często z wykorzystaniem małego podskoku. Ta technika umożliwia szybkie zmiany kierunku i przydaje się w trudnych warunkach terenowych oraz podczas jazdy w parku snowboardowym. Skręt doskokowy jest techniką dla bardziej zaawansowanych snowboardzistów, którzy chcą wykonywać gwałtowne zmiany kierunku.

Skręt ślizgowy

To podstawowa technika skręcania, w której snowboardzista płynnie przenosi ciężar ciała z przodu na tył deski, pozwalając jej ślizgać się po śniegu. Skręt ślizgowy jest również przydatny podczas jazdy po łagodnych stokach i w trakcie nauki kontroli prędkości. Ta metoda jest mniej dynamiczna niż skręt doskokowy i pozwala na łagodne zmiany kierunku, dlatego polecamy ją początkującym.

Skręt cięty

To technika zaawansowana polegająca na wykorzystaniu krawędzi deski do cięcia śniegu podczas skrętu. Snowboardzista przenosi ciężar ciała, wchodząc w zakręt z jedną krawędzią deski, a następnie, używając napięcia w nogach i torsie, generuje siłę, która pozwala na płynne przejście na drugą krawędź. Skręt cięty jest używany przez doświadczonych snowboardzistów, którzy chcą jeździć szybko, ale mieć precyzyjną kontrolę nad kierunkiem jazdy. Jest to technika stosowana na dobrze przygotowanych, twardych stokach.

Skorzystaj z profesjonalnej nauki jazdy na snowboardzie w Szwajcarii Bałtowskiej

Jak nauczyć się wykonywać skręty cięte na snowboardzie?

Opanowanie tej techniki wymaga czasu, praktyki oraz zrozumienia kilku zasad:

 1. Stań na desce z lekko ugiętymi kolanami i biodrami, trzymając ciężar ciała centralnie nad deską. Ramiona powinny być rozluźnione i ułożone równolegle do deski, a wzrok skierowany w kierunku jazdy.
 2. Skręty cięte rozpoczynają się od przeniesienia ciężaru ciała na przednią nogę i zainicjowania skrętu poprzez lekkie przechylenie deski na krawędź. Ważne jest, aby płynnie przenosić ciężar ciała.
 3. Naucz się kontrolować napięcie w nogach, aby regulować siłę nacisku na krawędzie deski. Większe napięcie pozwala na ostrzejsze zakręty, podczas gdy mniejsze napięcie umożliwia bardziej płynne przejścia.
 4. Ważnym momentem w skręcie ciętym jest płynne przejście z jednej krawędzi deski na drugą. Wykorzystaj moment, w którym deska leży płasko na śniegu, aby szybko i zmienić krawędź, na której jeździsz.
 5. Zanim przeniesiesz się na bardziej strome trasy, ćwicz skręty cięte na łagodniejszych stokach.
 6. Praktykuj każdy aspekt skrętu ciętego osobno – od inicjacji, przez kontrolę krawędzi, aż po płynne przejścia. Stopniowo łącz te elementy, aby Twoje skręty stały się bardziej płynne i efektywne.
 7. Profesjonalne lekcje mogą znacznie przyspieszyć proces nauki. Instruktor pomoże Ci poprawić błędy i da cenne wskazówki dotyczące techniki.

Opanowanie skrętów ciętych wymaga czasu. Nie zniechęcaj się początkowymi trudnościami. Zawsze też pamiętaj o bezpieczeństwie: noś kask i gogle.

Nauka skręcania ślizgowego na snowboardzie

Skręcanie ślizgowe na snowboardzie to podstawowa technika, która pozwala początkującym snowboardzistom na kontrolowanie prędkości i kierunku jazdy. Każdy snowboardzista powinien ją opanować.

 1. Stań na snowboardzie z nogami lekko ugiętymi w kolanach, ciężarem ciała równomiernie rozłożonym na obie nogi, a ramiona i barki ułóż równolegle do deski. Wzrok skieruj w kierunku jazdy.
 2. Skręcanie ślizgowe rozpoczyna się od przeniesienia ciężaru ciała na przednią nogę, co inicjuje skręt. Następnie stopniowo przesuwaj ciężar ciała z przodu na tył deski, aby wzmocnić skręt.
 3. W skręcaniu ślizgowym najważniejsze jest nauczenie się, jak kontrolować krawędzie deski. Aby to zrobić, musisz lekko przechylać deski na jej krawędzie, zwiększając lub zmniejszając nacisk, w zależności od tego, czy chcesz skręcać ostro, czy łagodnie.
 4. Aby zakończyć skręt i przygotować się do kolejnego, stopniowo zmniejszaj nacisk na krawędź, kładąc deskę płasko na śniegu. Następnie powtórz proces inicjacji skrętu w przeciwnym kierunku.
 5. Rozpocznij od ćwiczeń na łagodnym stoku, na którym możesz bezpiecznie praktykować skręty. Skup się na płynnym przenoszeniu ciężaru ciała i kontrolowaniu krawędzi deski.
 6. Kluczem do skutecznego skręcania ślizgowego jest płynność przejść między skrętami. Pracuj nad przenoszeniem ciężaru ciała i zmianami krawędzi.
 7. Skręcanie ślizgowe pozwala na efektywną kontrolę prędkości. Im ostrzejszy skręt, tym bardziej efektywne zwalnianie.

Nauka skręcania ślizgowego wymaga czasu i ćwiczeń. Nie zniechęcaj się początkowymi trudnościami, ponieważ każda godzina spędzona na stoku przyniesie zauważalne postępy.

Jak opanować skręty doskokowe na snowboardzie?

Opanowanie tej techniki wymaga dłuższej praktyki, dobrego wyczucia równowagi oraz zrozumienia mechaniki ruchu.

 1. Zanim zaczniesz, upewnij się, że jesteś odpowiednio rozgrzany i przygotowany do jazdy. Dobra kondycja fizyczna pozwala na wykonywanie dynamicznych manewrów.
 2. Zaczynaj odpowiednią postawą: nogi lekko ugięte w kolanach, ciężar ciała centralnie nad deską, ramiona wzdłuż deski. Postawa ta pozwoli Ci na szybkie i skuteczne reagowanie na zmienne warunki na stoku.
 3. Zacznij od ćwiczenia dynamicznego przenoszenia ciężaru ciała na płaskim terenie. Skacz, przenosząc ciężar ciała z jednej strony deski na drugą. To pomoże Ci zrozumieć, jak używać nóg do inicjowania skrętu.
 4. Skręty doskokowe wymagają szybkości. Ćwicz dynamiczne przenoszenie ciężaru z przodu deski na tył i odwrotnie, co pozwoli Ci na inicjowanie skrętów.
 5. Znajdź łagodny stok i zacznij praktykować doskokowe skręty, skacząc i przenosząc ciężar ciała, aby zmieniać kierunki. Pamiętaj, aby skupić się na płynności ruchów.
 6. Skok powinien być zsynchronizowany z chwilą, gdy chcesz zmienić kierunek – to pomoże w płynnej zmianie krawędzi i efektywnym skręcie.
 7. Praktykując skręty doskokowe, zwróć uwagę na kontrolę prędkości. Dynamiczne skręty mogą zwiększać prędkość, więc ważne jest, abyś nauczył się je wykorzystywać do kontrolowanego zwalniania.
 8. Gdy poczujesz się pewniej, zacznij praktykować skręty doskokowe na różnych typach stoków i w różnych warunkach śniegowych.

Pamiętaj, że skręty doskokowe są zaawansowaną techniką, która wymaga dobrej kontroli deski i pewności siebie na stoku. Ucz się stopniowo, a z czasem będziesz w stanie płynnie i efektywnie skręcać na snowboardzie.

Przeczytaj również:

Jak zacząć jeździć na snowboardzie?

Co jest lepsze: narty czy snowboard?

Szlifuj snowboard – przygotowanie deski do sezonu