Jak zacząć jeździć na snowboardzie?

nauka jazdy na snowboardzie

W górach można wypoczywać na wiele sposobów: spacerować po miasteczkach, wybrać się na wędrówkę po szlaku, zjeżdżać lub biegać na nartach. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, możesz także spróbować swoich sił na snowboardzie. Co więcej, nie musisz wybierać się w góry, aby doświadczyć tych wszystkich aktywności!

Czy można samodzielnie nauczyć się jazdy na snowboardzie? Czy warto wykupić lekcje z instruktorem w szkole jazdy? Czy w góry trzeba jechać z własnym sprzętem, czy można go wypożyczyć na stoku? Sprawdź nasze rady dla początkujących snowboardzistów.

Jak dobrać deskę snowboardową?

Nie trzeba, ale można kupić deskę snowboardową przed wyjazdem do ośrodka narciarskiego. Warto to zrobić, jeśli masz pewność, że jest to sport dla Ciebie. Jeśli nie, nastaw się na to, że deskę pożyczysz w lokalnej wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Niezależnie jednak od podjętej decyzji, warto zapoznać się z różnymi wersjami desek. Deska snowboardowa powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb snowboardzisty i zawsze lepiej postawić na sprzęt dobrej jakości niż najtańszy.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić swój dokładny wzrost, wagę, rozmiar buta, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować rodzaj, długość, szerokość i twardość deski.

Niezwykle ważne jest także to, w jakim stylu jeździsz i jakie masz doświadczenie. Osobom początkującym można polecić uniwersalne modele Flat albo modele o lepszej zwrotności, takie jak Rocker, które ułatwiają naukę jazdy.

Twardość deski określa się w skali od 1 do 10, przy czym 1 to deska bardzo miękka, a 10 bardzo sztywna. Miękkie deski łatwiej wybaczają błędy początkującego, lepiej się prowadzą, ale nie pozwalają na dynamiczne, precyzyjne skręty. Twarda deska wymaga większych umiejętności, dlatego polecana jest osobom doświadczonym.

Dowiedz się również jak nauczyć się jeździć na nartach: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/jak-nauczyc-sie-jezdzic-na-nartach/

Jaki sprzęt zabrać ze sobą na stok?

jak nauczyć się jeździć na snowboardzie?

Jeśli chcesz zacząć naukę jazdy na snowboardzie, oprócz deski potrzebne Ci będą takie dodatki jak:

 • pokrowiec na deskę,
 • buty snowboardowe,
 • wiązania,
 • kask snowboardowy.

Weź ze sobą także gogle lub okulary z wysokim filtrem.

Ubierz się w lekkie, ale ciepłe i niekrępujące ruchów ubrania. Przydadzą się ocieplane spodnie, kurtka softshell i bielizna wykonana z wełny.

Dowiedz się co jest lepsze – jazda na nartach czy snowboard: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/co-jest-lepsze-narty-czy-snowboard/

Samodzielna nauka jazdy na desce — od czego zacząć?

Początki jazdy na snowboardzie zawsze są najtrudniejsze i wymagają cierpliwości oraz dobrej kondycji. Już na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem warto zwrócić uwagę na siłę swoich mięśni i umiejętność utrzymywania równowagi. Warto więc codziennie wykonywać przynajmniej kilka ćwiczeń wzmacniających.

Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie i pozytywne nastawienie. Nie można też zapomnieć o założeniu gogli i kasku oraz wybraniu w miarę płaskiego stoku. Może to być ośla łączka służąca do nauki jazdy na nartach.

Wiele osób korzysta z praktycznych samouczków dostępnych między innymi w sieci. Mogą to być zarówno poradniki obrazkowe, jak i filmiki. Samodzielna nauka jazdy na snowboardzie powinna zacząć się od ćwiczenia utrzymania równowagi, zginania i prostowania kolan, podnoszenia się z pozycji leżącej na brzuchu i na plecach, amortyzowania upadków.

Nauka jazdy na snowboardzie polega także na płynnym przenoszeniu ciężaru ciała na przednią nogę, prawidłowym upadaniu i skręcaniu, by ograniczyć ryzyko pojawienia się kontuzji.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że korzystając z pomocy wykwalifikowanego szkoleniowca, można nauczyć się jazdy znacznie szybciej i już na wstępie wyeliminować wiele błędów popełnianych przez osoby początkujące. Do tych najczęstszych należą:

 • unikanie rozgrzewki, czyli pomijanie prostych ćwiczeń rozgrzewających i rozciągających mięśnie,
 • upadki na kość ogonową lub ręce z rozstawionymi palcami,
 • wybieranie stoku i trasy, które zostały przewidziane dla doświadczonych snowboardzistów,
 • jazda z kolanami wyprostowanymi lub w bardzo dużym przysiadzie,
 • przechylanie się do przodu lub do tyłu,
 • ustawianie kolan za bardzo do siebie lub od siebie,
 • obracanie tułowia w kierunku jazdy,
 • przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała,
 • używanie niedopasowanego sprzętu,
 • brak kasku, gogli, rękawiczek,
 • zajeżdżanie drogi, sprowadzanie niebezpieczeństwa na innych użytkowników stoku, brawura.

Nauka jazdy na snowboardzie pod okiem profesjonalisty

dziecko na snowboardzie

Chcąc uniknąć błędów, a tym samym zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych snowboardzistów czy narciarzy, warto skorzystać z pomocy osoby doświadczonej, na przykład instruktora ze szkółki narciarskiej. W Bałtowie kursy instruktorskie prowadzi Szkółka Narciarska Amigo Ski: https://szwajcariabaltowska.pl/stacja-narciarska/instruktorzy/nauka-jazdy-na-snowboardzie/

W ośrodkach narciarskich znajdziemy oferty kursów grupowych i indywidualnych, które trwają kilkadziesiąt minut. Lekcje są dopasowane do stopnia zaawansowania kursantów i ich oczekiwań oraz możliwości.

Instruktor od początku zwraca uwagę na prawidłową postawę i odpowiednie założenie sprzętu. Zaproponuje też ćwiczenia rozgrzewające i ułatwi opanowanie prawidłowej techniki zjazdu. Ma gotowe zestawy ćwiczeń, które wzmacniają ciało, koordynację i panowanie nad deską. Jednocześnie nie pozwoli na nadmierną brawurę.

Na takie lekcje jazdy na snowboardzie warto zapisać się także wtedy, kiedy masz już kilka zjazdów za sobą, ale nie czujesz się pewnie, nie wychodzą Ci niektóre manewry i mimo samozaparcia popełniasz błędy. Trener wychwyci je błyskawicznie i skoryguje.