Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Jazda na nartach

Wiele osób uważa, że nauka jazdy na nartach jest bardzo wymagająca. Owszem początki nie należą do najłatwiejszych, ale należy pamiętać, że naprawdę niezależnie od wieku każdy może rozpocząć naukę, samodoskonalenie, a przy tym zdobywać nowe umiejętności. Poza tym, jazda na nartach to świetna forma aktywności sportowej, której możemy oddawać się w pełni przez kilka miesięcy w roku. Podpowiemy od czego zacząć naukę, spróbujemy odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Od czego zacząć naukę jazdy na nartach?

Jazda na nartach to czysta przyjemność, wspaniała forma aktywności sportowej w miesiącach zimowych. Ponadto na nartach można jeździć praktycznie bez ograniczenia wiekowego. Podobnie z resztą jest w przypadku nauki – tutaj też nie istnieje granica wieku (poza drobnymi wyjątkami). Wiele osób zastanawia się od czego zacząć kurs? To kilka podstawowych czynności:

 • przygotować formę (wskazane jest kilka miesięcy wcześniej rozpocząć treningi przed jazdą – na to powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, które mało się ruszają);
 • wybrać ośrodek narciarski (najlepiej, zdecydować się na wybór takiego ośrodka, w którym dostępne będą trasy niebieskie oraz ośla łączka);
 • przygotować niezbędny sprzęt narciarski (do nauki potrzebne będą narty, kijki, buty narciarskie, rękawiczki i odpowiednia odzież);
 • zapisać się na kurs z instruktorem (dla osób, które chcą rozpocząć naukę, pomoc i wsparcie wykwalifikowanej osoby jest bezcenne).

Narty dla początkujących

Odpowiednie przygotowanie przed pierwszymi lekcjami jazdy na nartach jest bardzo ważne. Jeśli zależy nam na tym, aby dobrze opanować tę umiejętność, potraktujemy cały proces bardzo poważnie. To klucz do sukcesu. Po pierwsze niezwykle ważna jest kondycja sportowa. Kilka miesięcy przed rozpoczęciem nauki wskazane jest uprawiać sport – biegać, pływać, robić przysiady, ćwiczenia rozciągające. Instruktorzy są zgodni, co do tego, iż osoby, które potrafią jeździć na łyżwach lub rolkach dużo lepiej sobie radzą podczas lekcji jazdy na nartach.

Po drugie dokładnie należy przemyśleć wybór szkoły narciarskiej, w której rozpoczniemy naukę. Trzeba sobie wprost powiedzieć, iż po kilku godzinach spędzonych na stoku, na pewno nie poradzimy sobie ze zjazdem najtrudniejszą trasą. Dlatego ważne jest, aby zdecydować się na wybór takiej stacji narciarskiej, w której dostępne będą trasy niebieskie, a także ośla łączka. To najlepsze miejsca, na których można zacząć naukę i jednocześnie swoją przygodę z narciarstwem.

Po trzecie zapisać się na kurs z instruktorem. Owszem jazdy na nartach mogą uczyć nas znajomi, ale musimy pamiętać, że takie osoby mają już swoje przyzwyczajenia i nie zawsze będą potrafiły wyjaśnić nam wszystkie niezbędne zasady prawidłowej techniki jazdy na nartach. (Tutaj dowiesz się więcej: technika jazdy na nartach)

Brak fachowego doświadczenia może przyczynić się do niepotrzebnych kontuzji lub urazów. W szkołach narciarskich można skorzystać z lekcji indywidualnych lub grupowych. To od nas zależy, jaką formę zajęć wybierzemy – zarówno jedna forma, jak i druga ma swoje zalety.

 

Po czwarte przed wyjazdem na narty należy przygotować i zabrać ze sobą odpowiednią odzież. Warto również pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry. Co jest niezbędne?

 • kurtka narciarska
 • spodnie narciarskie
 • rękawiczki
 • opaska
 • kominiarka pod kask
 • skarpety narciarskie
 • gogle
 • krem z filtrem

Ktoś może zadać teraz pytanie, a co ze sprzętem? Oczywiście można zakupić narty, buty narciarskie, kijki, kask przed przyjazdem na stok. Jednak jeśli jest to dla nas zbyt duży wydatek, to zawsze można skorzystać z wypożyczalni, w której za niewielką opłatą udostępnione zostaną nam wspomniane narty, buty narciarskie (ważne, aby przymierzyć buty ze skarpetą narciarską) i inne niezbędne akcesoria.

Ile trwa nauka?

Mnóstwo osób bardzo nurtuje pytanie, ile trwa nauka jazdy na nartach? Trudno jednoznacznie wskazać konkretną odpowiedź, ponieważ to w wielu przypadkach indywidualna kwestia. Jedni opanowują pewne umiejętności szybciej, a inni nieco wolniej. Trzeba być świadomym, że w ciągu kilku godzin na pewno nie będziemy mistrzami narciarskiego slalomu. Średnio uznaje się, że po intensywnym tygodniowym kursie, początkujący narciarz potrafi prawidłowo wyjechać na każdym wyciągu, zjechać z niebieskiej, a czasem nawet czerwonej trasy. Jednak w dalszym ciągu jazda na krawędziach może sprawiać wiele trudności.

Nauka jazdy na nartach – zobacz ofertę szkoły narciarskiej

Jazda na nartach z instruktorem

Jazda na krawędziach

W czasie całego sezonu zimowego można w pełni opanować umiejętność właściwego hamowania, skręcania, podszkolić się w jeździe na krawędziach. W tym miejscu warto jednak dodać, że w Polsce mnóstwo narciarzy zjeżdża po trasach narciarskich równolegle. Technikę jazdy na krawędziach wykorzystują przede wszystkim instruktorzy. Najlepiej do tego sprawdzają się narty carvingowe, inaczej mówiąc „taliowane”, których ogromną zaletą jest to, że w czasie skrętu nie traci się na nich szybkości. Poza tym, kilkumiesięczne treningi pozwolą nam zjeżdżać ze stoku w bezpiecznych warunkach, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.

Jazda na nartach

Jazda na nartach może każdemu sprawić wiele radości, zabawy i być okazją do odpoczynku od szarej rzeczywistości. Musimy jednak odpowiednio się do niej przygotować. Wybrać odpowiednie miejsce, gdzie będziemy mieli do wyboru trasy o różnych stopniach trudności. W tym gronie znajduje się stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska”. Założyć na siebie odpowiednią odzież, która nie będzie krępowała naszych ruchów. Warto na twarz nałożyć krem z filtrem, aby uniknąć wysuszenia skóry i innych podrażnień. Poza tym, dopasować niezbędny sprzęt. Do tego odbyć trening przed jazdą, a inaczej mówiąc rozgrzewkę, co przygotuje nasz nasz organizm do większego wysiłku.

Jazda na nartach jest naprawdę prostą umiejętnością do opanowania. Należy jednak być cierpliwym, bo prawidłowo jeździć na przysłowiowych dwóch deskach można, tylko dzięki metodzie prób i błędów. Nie można też zrażać się niepowodzeniami, wręcz przeciwnie – z każdej pomyłki wyciągać wnioski i czerpać radość z postępów.

Przeczytaj również:

Sposoby na hamowanie na nartach

Jak skręcać na nartach?

Technika jazdy na nartach