Narciarstwo biegowe – jak zacząć?

bieg-na-nartach

Jazda na biegówkach jest sportem dla każdego. Można go uprawiać w lesie, w parku, w okolicach miasta. Nie trzeba wyjeżdżać w góry ani szukać sztucznego stoku. Wystarczy, że spadnie śnieg i masz odpowiednie biegówki dla początkujących, dodatkowy sprzęt narciarski i ciepłe, ale wygodne ubranie.

O tym, jakie narty kupić i jak zacząć biegać na nartach, dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak dobrać narty biegowe?

Jak to zwykle bywa w świecie sportu, sprzęt przeznaczony do biegania na nartach jest bardzo zróżnicowany. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak zacząć i jakie narty biegowe kupić, zwróć uwagę na to, że producenci proponują narty biegówki turystyczne, sportowe oraz wyczynowe.

Łatwo się więc domyślić, że osoby, które jeszcze nie opanowały dobrze techniki jazdy na nartach biegowych, powinny wybrać model dla osób początkujących.

Warto wiedzieć, że biegówki różnią się budową od nart zjazdowych. Inne są też buty. Jeśli więc masz doświadczenie ze zjeżdżaniem na nartach i posiadasz własny sprzęt, nie możesz go wykorzystać do biegów. Narty biegowe są lżejsze, węższe i dłuższe od zjazdowych, dzięki czemu łatwiej się na nich poruszać, a na szybkość jazdy ma wpływ ciężar narciarza i technika biegu. Inne są również wiązania do nart biegowych.

Same narty biegowe różnią się od siebie długością oraz twardością. Wyróżniamy narty Hard, Medium oraz Soft. Im wyższa waga narciarza, tym narty powinny być twardsze. Im bardziej dociążona narta, tym stawia wyższy opór, łatwiej więc nad nią zapanować. Narta niedociążona będzie trudniejsza podczas jazdy.

Długość nart określa się stawiając je obok narciarza z wyciągniętymi dłońmi do góry. Ich wysokość nie powinna sięgać dalej niż do początku nasady kciuka.

Dowiedz się: Jak nauczyć się jeździć na nartach?

bieganie na nartach

Jaki jeszcze sprzęt jest potrzebny do biegania na nartach?

Oprócz nart biegowych potrzebne są także specjalne buty, zwykle wiązane. Dla osób początkujących buty narciarskie są grube i sztywne, by dobrze chroniły staw skokowy. Ponadto niezbędne będą kije: lekkie i sztywne, by jeździło się wygodnie i bez uczucia obciążenia.

A co z kaskiem? Nie jest on obowiązkowym wyposażeniem narciarza, ale jeśli nie opanowałeś jeszcze techniki jazdy na biegówkach, koniecznie go załóż. Zresztą nawet doświadczeni biegacze narciarscy mogą ulec wypadkowi, a ochrona głowy w wielu przypadkach ratuje życie.

Komfort jazdy na nartach biegowych poprawiają także gogle albo sportowe okulary przeciwsłoneczne.

Jaki strój na narty biegowe?

Ponieważ na nartach biega się zimą, ciało musi być dobrze chronione przed wiatrem, mrozem i śniegiem. Wybieraj typową odzież zimową do uprawiania sportu – taką, która została wykonana z materiału hydrofobowego, ale jednocześnie pozwala skórze oddychać. Pod spodnie i kombinezon warto założyć bieliznę termiczną, na przykład z wełny merino. Nie można też zapomnieć o rękawiczkach, które zapobiegają odmrożeniom oraz o ciepłej czapce.

jak nauczyć się biegać na nartach?

Jak przygotować organizm do biegania na nartach?

Biegacze, którzy uprawiają sport codziennie, są bardzo dobrze przygotowani do biegania na nartach. Jazda na nartach biegowych przypomina bieg, a biegacze mają wysoką wydolność oddechową i dobrą kondycję. Jeśli jednak stronisz od sportu, a chcesz tej zimy zacząć biegać na nartach, od razu pomyśl o codziennych spacerach i to w szybkim tempie.

Do zimy poprawisz kondycję i wydolność organizmu, a Twoje ciało będzie przygotowane do intensywnego ruchu. Możesz także codziennie, przez 15 minut, wykonywać proste ćwiczenia, takie jak przysiady, pajacyki, rozciąganie.

Przed samym wyjściem na narty zawsze musisz rozciągnąć swoje ciało i rozgrzać je, by zapobiec kontuzjom oraz bólom mięśni po treningu.

Narciarstwo biegowe – technika. Jak jeździć na „biegówkach”?

Masz już niezbędny sprzęt? Na nogi założyłeś biegówki? To jak zacząć? Najłatwiej będzie wykonywać ruch naprzemienny, przypominający chodzenie. To styl klasyczny. Jest bardzo łatwy do przyswojenia: stawiasz jedną stopę za drugą i ruszasz przed siebie.

Na początku trzeba jednak skupić się na utrzymaniu równowagi. Na szczęście masz kijki, które służą nie tylko do odpychania się, ale także podparcia.

Kiedy poczujesz się pewniej, możesz spróbować poślizgu. Technika polega na tym, że najpierw narciarz na biegówkach przesuwa się przed siebie, a następnie, ślizgając się, utrzymuje właściwy rytm, podobnie jak w biegu.

Z czasem możesz spróbować także innej techniki jazdy na biegówkach – łyżwowej, która przypomina poruszanie się po lodzie przy pomocy łyżew.

Więcej na temat techniki jazdy na nartach znajdziesz we wpisie: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/technika-jazdy-na-nartach/

Nie każdy narciarz ma w pobliżu gotowe szlaki do poruszania się na nartach biegowych. Styl klasyczny jest łatwiejszy w opanowaniu i nie wymaga poruszania się po śladach. Dzięki temu można jeździć na nartach biegowych po leśnych śnieżkach i wytyczać własne ślady. Jeśli chcesz jeździć metodą łyżwową, potrzebujesz nie tylko więcej treningów, ale także dobrze przygotowanej trasy, na której osiągniesz oczekiwaną prędkość poruszania się.

Pierwsze próby na biegówkach zawsze warto podjąć pod okiem instruktora, który nauczy odpowiedniej techniki biegu.