Łyżwy figurowe czy hokejowe? Jakie wybrać?

łyżwy hokejówki

Jazda na łyżwach jest sportem rozwijającym ciało oraz zmysł równowagi. Ruch na świeżym powietrzu zimą sprawia wiele frajdy dzieciom i dorosłym. Zanim jednak staniesz na lodzie, musisz wybrać łyżwy: figurowe, hokejowe, a może do jazdy szybkiej? Sprawdź, jakie łyżwy kupić, by w pełni cieszyć się jazdą po lodzie!

Łyżwy figurowe a hokejowe — czym się różnią?

Jeśli stoisz przed wyborem łyżew, na pewno spotkasz się z pytaniem sprzedawcy, czy wolisz hokejówki, czy figurówki. Łyżwy te różnią się swoim przeznaczeniem i budową, dobiera się je do sposobu jazdy i stopnia zaawansowania łyżwiarza.

Jazda figurowa na łyżwach

Łyżwiarstwo figurowe łączy cechy sportu i rekreacji z gimnastyką artystyczną. Osoby, które zajmują się jazdą figurową na łyżwach, jeżdżą w rytm muzyki, wykonują elementy gimnastyki i baletu. Jazda figurowa wymaga poczucia rytmu, dobrej koordynacji ruchowej, giętkości ciała. Wiąże się z wykonywaniem podskoków, piruetów, a nawet salt.

Do jazdy figurowej potrzebujesz specjalnych łyżew zwanych figurówkami.

Jazda sportowa na łyżwach

Jazda sportowa to każdy ruch związany z jazdą na łyżwach. Może dotyczyć między innymi hokeistów, osób ścigających się na lodzie, a także zwykłych użytkowników, którzy ćwiczą jazdę na łyżwach (także figurowych) dla przyjemności i relaksu. Do jazdy sportowej potrzebujesz hokejówek albo panczenów.

Sprawdź nasze porady: Jak jeździć na łyżwach?

łyżwy figurowe

Jakie łyżwy dla początkujących?

Najpopularniejsze łyżwy dostępne w sklepach to figurowe i hokejówki, istnieją także panczeny.

  • Łyżwy figurowe to te wykonane z grubej skóry, wysokie, ponad kostkę, wiązane. Mają szerokie i duże płozy. Na czubkach płozy znajdują się ząbki służące do odpychania się. Nie są to łyżwy odpowiednie dla osób początkujących, a raczej dla tych, które już potrafią jeździć. Doskonale wykonuje się w nich nagłe skręty, podskoki i elementy akrobatyczne.
  • Hokejówki to łyżwy wyposażone w sztywny but z tworzywa wyściełanego pianką. Wkładki do łyżew hokejowych są wyjmowane i utrzymują ciepło w bucie. Hokejówki mają krótkie ostrze, co ułatwia chodzenie po lodzie i wykonywanie pierwszych ruchów. But także jest krótszy, zapinany na sznurowadła i klamry albo na same klamry. Łyżwy te nie służą do skoków ani akrobacji, ale cienkie płozy są przystosowane do tego, by gwałtownie skręcać i hamować, dlatego hokejówki są zwrotne i szybkie. Ich walorem jest brak ząbków na płozie, przez co osoby początkujące rzadziej tracą równowagę podczas pierwszych ćwiczeń na lodzie. Hokejówkami nazywane są także łyżwy do jazdy rekreacyjnej. Przypominają do złudzenia łyżwy do hokeja, ale nie są przeznaczone do agresywnej walki o krążek, tylko do jazdy sprawiającej frajdę, ćwiczącej utrzymanie równowagi, wzmacniającej mięśnie i podnoszącej kondycję. Takie łyżwy są najlepsze dla osób początkujących.
  • Panczeny, łyżwy do szybkiej jazdy sportowej, odpowiednie są dla osób zaawansowanych. But panczenów jest krótki, lekki. Również lekkie i cienkie są płozy z bardzo długim ostrzem.

Przed latami w sklepach dostępne były także łyżwy przykręcane do butów. Dzisiaj nie jest to popularne rozwiązanie, ponieważ nie gwarantuje stabilności. But w łyżwach powinien bardzo dobrze przytrzymywać kostkę, a płoza musi być stabilna. Dlatego nie polecamy tego modelu. Jeśli nie chcesz kupować łyżew, istnieje inne, bardzo korzystne rozwiązanie, czyli wypożyczenie sprzętu.

łyżwy sportowe

Łyżwy dla początkujących – kupić czy wypożyczyć?

Osoba początkująca może zacząć swoją zimową przygodę z jazdą na łyżwach w hokejówkach albo w łyżwach figurowych. Jeśli nie masz pewności, które łyżwy będą dla Ciebie najlepsze, nie musisz od razu podejmować decyzji. Można je wypożyczyć na lodowisku.

W wypożyczalni nie brakuje figurówek i łyżew hokejowych w każdym rozmiarze. W wypożyczalni wynajmiesz także łyżwy hokejowe dla dzieci. Jeśli korzystasz z lodowiska rzadko, okazjonalnie lub wybierasz się pierwszy raz, nie musisz wydawać pieniędzy na własne łyżwy. Kiedy złapiesz bakcyla i poczujesz się pewnie na lodzie, łyżwy możesz kupić właściwie o każdej porze roku!

Przeczytaj również:

Sporty zimowe dla dzieci – który wybrać?

Rzeźbienie figury zimą – łyżwy, narty, snowboard