Jazda na nartach z kijkami czy bez?

jazda na snowboardzie

Wśród początkujących adeptów narciarstwa pojawia się często pytanie, czy warto w trakcie jazdy korzystać z kijków narciarskich, czy może lepiej zrezygnować z ich używania. To zależy od różnych czynników, takich jak poziom zaawansowania, preferencje narciarza oraz rodzaj terenu i styl jazdy.

Przyjrzymy się więc roli kijków narciarskich i zastanowimy się, kiedy są one niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować. Wyjaśnimy, jak wpływają na pracę ramion i kolan i dlaczego wyczynowcom ten sprzęt nie jest tak potrzebny. Wybierz najlepszy sposób jazdy i poznaj zdania doświadczonych sportowców.

Do czego służą kijki narciarskie?

Kijki narciarskie to ważny element wyposażenia narciarza, który pełni wiele istotnych funkcji podczas szusowania.

 • Kijki narciarskie służą jako dodatkowe wsparcie dla narciarza, pomagając utrzymać równowagę podczas jazdy. Podczas zjazdu narciarz może opierać się na kijkach, co ułatwia utrzymanie kontroli nad nartami i zachowanie stabilność na stoku.
 • Kijki pomagają narciarzowi wykonywać techniczne ruchy, takie jak skręcanie, prowadzenie. Odpowiednie ich użycie można wpływać na prędkość, kierunek i styl jazdy.
 • Kijki narciarskie to lepsze wykorzystanie siły ramion, a to zmniejsza obciążenie nóg, zwłaszcza podczas lekkiego podchodzenia.
 • Kijki służą do zatrzymywania się w sytuacjach awaryjnych, kiedy może dojść do kolizji. Działają jak dodatkowy element ochrony podczas jazdy na stoku.
 • Można używać kijków do pomiaru głębokości śniegu, co jest przydatne w przypadku ryzyka lawinowego lub orientacji w trudnym terenie. Chodzenie będzie z nimi łatwiejsze.
 • Specjaliści twierdzą, że w przypadku narciarstwa biegowego są niezwykle istotne, ponieważ narciarz wykorzystuje je do napędu i utrzymania równowagi. Biegowe modele są dłuższe i bardziej elastyczne.

Czy warto zrezygnować z używania kijków podczas jazdy na nartach?

 • Istnieją sytuacje, w których narciarze mogą zdecydować się na tymczasową lub długotrwałą rezygnację z kijków.
  Bardzo zaawansowani narciarze, którzy doskonale opanowali technikę jazdy, mogą czasami trenować na stoku szkoleniowym bez kijków. Wyłączenie ich pozwala skupić się na doskonaleniu równowagi i kontroli na nartach.
 • W dyscyplinach takich jak freestyle i snowboard cross narciarze i snowboardziści nie używają tradycyjnych kijków narciarskich. Zamiast tego mogą korzystać z modeli specjalnie dostosowanych do swojej dyscypliny.
 • W narciarstwie biegowym niektórzy narciarze mogą zdecydować się na rezygnację z kijków, aby poprawić swoją technikę.
 • W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych lub terenowych, takich jak głęboki śnieg lub jazda poza trasami, narciarze mogą czasami ograniczyć użycie kijków.
  Warto zaznaczyć, że rezygnacja z kijków narciarskich wymaga dużego doświadczenia i umiejętności narciarskich, a większość narciarzy, zwłaszcza początkujących i średniozaawansowanych, powinna ich zawsze używać podczas zjazdów.

Kiedy kijki narciarskie są niezbędne?

Używanie kijków narciarskich może pomóc zarówno początkującym, jak i zaawansowanym narciarzom w utrzymaniu równowagi, wykonywaniu skrętów i poprawie stylu jazdy.

 • Dla osób, które dopiero uczą się jeździć na nartach, kijki są podstawowym narzędziem do utrzymania równowagi i wykonywania pierwszych zakrętów.
 • Możliwość odpychania się od ziemi za pomocą kijków ułatwia wykonywanie dynamicznych skrętów oraz prowadzenie nart w dowolnym kierunku.
 • Użycie kijków podczas jazdy na nartach angażuje zarówno mięśnie ramion, jak i nóg. To zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni oraz poprawia ogólną kondycję fizyczną.
 • Kijki narciarskie służą do utrzymania równowagi podczas jazdy na stokach o różnym nachyleniu. Wykorzystując je, narciarz ma możliwość odpychania się i dostosowywania swojej pozycji ciała w osi skrętu.
 • Instruktorzy narciarstwa często uczą początkujących narciarzy, jak używać kijków, aby ułatwić naukę jazdy na nartach. Samym instruktorom ułatwiają pracę, gdy chcą gwarantować bezpieczeństwo podopiecznym i pomagają im w ich nauce i w poprawie techniki.
 • Podczas podchodzenia pod wyciąg narciarze muszą wykorzystać kijki, bo zwiększają one możliwości odpychania się od podłoża.
 • W przypadku nart carvingowych kijki są niezbędne do utrzymania równowagi i kontrolowania nart w trakcie dynamicznych zakrętów. Dzięki temu narciarz może lepiej wykorzystać potencjał tych specjalistycznych nart.

Sprawdź ofertę nauki jazdy na nartach w Szwajcarii Bałtowskiej: https://szwajcariabaltowska.pl/stacja-narciarska/instruktorzy/nauka-jazdy-na-nartach/

Jazda z kijkami czy bez?

Jazda z kijkami narciarskimi jest zdecydowanie bardziej powszechną i zalecaną praktyką niż jazda bez nich. Kijki narciarskie pełnią kluczową funkcję w narciarstwie, pomagając w utrzymaniu równowagi, wykonywaniu skrętów, poprawie techniki, zwiększeniu bezpieczeństwa i zminimalizowaniu obciążenia nóg. Są niezbędne zarówno początkującym narciarzom, którzy uczą się jazdy, z drugiej strony przydają się także zaawansowanym, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności jak i styl jazdy. Dlatego zazwyczaj zaleca się używanie kijków narciarskich podczas zjazdów i biegów, chyba że istnieją wyjątkowe okoliczności lub dyscypliny narciarskie, wówczas można z nich zrezygnować.

Przeczytaj również:

Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Sposoby na hamowanie na nartach

Praktyczne porady jak skręcać na nartach