Wyjazd na narty – jak się do niego przygotować?

kask i gogle narciarskie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na narty w Alpy, w polskie Tatry czy do województwa świętokrzyskiego, zawsze trzeba się odpowiednio do wyjazdu przygotować. Ciepłe ubrania i przygotowany sprzęt to jednak nie wszystko – warto zadbać także o kondycję i zapisać się na lekcje z instruktorem.

Sprawdź, co zabrać do walizki i co jest ważne podczas wyjazdu urlopowego na stoku. Z listą „must-have” Twój zimowy wyjazd na pewno będzie udany! Z naszego poradnika dowiesz się także, czy lepiej uczyć się jazdy na nartach w szkole, czy korzystać z porad, które znajdziesz w Internecie…

Wybór stoku narciarskiego na wyjazd

Skoro zainteresował Cię artykuł o tym, jak przygotować się do wyjazdu na narty, prawdopodobnie dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody z szusowaniem. Możliwe, że zastanawiasz się, dokąd pojechać, by nie zmęczyć się podróżą, nie wydać wszystkich oszczędności i by nauczyć się panowania nad nartami czy deską.

W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie rodzimy stok, w którym zarówno obsługa w wypożyczalni, jak i instruktorzy w szkółce narciarskiej mówią po polsku.

Nie muszą być to jednak Tatry czy Sudety. Doskonałym miejscem do nauki jazdy na nartach i ćwiczenia pierwszych zjazdów są trasy w województwie świętokrzyskim w Szwajcarii Bałtowskiej — kompleksowym ośrodku, który zapewnia łącznie 2500 metrów tras o różnym stopniu trudności!

Oprócz tego znajdziesz tam wyciągi orczykowe, w tym 100-metrową oślą łączkę dla początkujących, oraz kolej krzesełkową, dzięki której szybko można dostać się na szczyt oświetlonej i ratrakowanej góry do zjeżdżania na nartach i snowboardzie.

Do ośrodka można dojechać z Warszawy w 2,5 godziny. Na miejscu dostępne są noclegi, restauracje serwujące pyszne i świeże jedzenie, są także atrakcje dla dzieci, np. Wioska św. Mikołaja, JuraPark, działa także górka saneczkowa i naturalne lodowisko.

Przeczytaj również gdzie jechać na narty z dzieckiem: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/gdzie-na-ferie-z-dzieckiem-narty-blisko-lublina/

Co zabrać ze sobą na narty?

sprzęt narciarski

Bagaż narciarza powinien obejmować przede wszystkim ubrania odpowiednie do zapowiadanej aury oraz sprzęt niezbędny do zjeżdżania. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy masz wszystko w domu, czy też musisz się wybrać na zakupy.

Odzież na narty

Odzież na narty powinna być przede wszystkim ciepła, chroniąca przed wiatrem i wilgocią, ale wygodna. Nie może krępować ruchów, nie powinna też powodować nadmiernego pocenia się ciała, gdyż to może przyczynić się do dyskomfortu i ciągłego uczucia zimna.

Jeśli wybierasz się na narty, zabierz ze sobą:

 • śniegowce i buty trekkingowe,
 • spodnie ocieplane, np. na elastycznych szelkach,
 • kurtkę puchową lub typu softshell — nie będzie gruba, ale będzie ciepła; softshell dodatkowo zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza i nie przepuszcza wody,
 • bieliznę termiczną, czyli koszulki i getry, które dodatkowo chronią przed zimnem,
 • ciepłe skarpetki, najlepiej wełniane,
 • akcesoria – rękawiczki, czapkę, szalik,
 • okulary przeciwsłoneczne.

Oczywiście przydadzą się także zwyczajne ubrania, takie jak jeansy, T-shirty i swetry, polary, ponieważ po zjazdach na pewno chętnie przejdziesz się po okolicy lub skoczysz do restauracji na obiad albo kolację.

Sprzęt narciarski

Oczywiście żaden narciarz nie zjedzie ze stoku bez odpowiedniego sprzętu. Jeśli masz już własny sprzęt narciarski, to oczywiście zapakuj go do auta:

 • narty lub deskę snowboardową,
 • buty narciarskie,
 • kijki,
 • gogle.

A co, jeśli nie masz nart i całego osprzętu, a koniecznie chcesz spróbować swoich sił na stoku? Sprzęt możesz wypożyczyć na cały pobyt. W przypadku Szwajcarii Bałtowskiej możesz wybrać się do lokalnej wypożyczalni, w której specjaliści dobiorą narty, buty, kijki i kask do Twojego wzrostu, wagi, a także umiejętności posługiwania się nimi na stoku.

W wypożyczalni nart sprzęt jest wysokiej jakości, regularnie serwisowany, przeznaczony dla początkujących i dla zaawansowanych narciarzy.

Jeśli to Twój pierwszy wyjazd na narty, zachęcamy, by wstrzymać się z zakupem całego sprzętu. Kosztuje on sporo, zwłaszcza jeśli jest dobrej jakości.

Taki sam znajdziesz w wypożyczalni, więc nie musisz inwestować dużo środków. Jeśli okaże się, że narciarstwo nie jest dla Ciebie, nic nie stracisz i nie zostaniesz ze sprzętem, który na nic Ci się już nie przyda.

Przeczytaj również na temat 10 niezbędnych rzeczy na wyjazd narciarski: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/10-rzeczy-na-wyjazd-narciarski/

Nauka jazdy na nartach — samodzielnie czy z instruktorem?

nauka jazdy na nartach z instruktorem

Pierwsze założenie nart i próba zjazdu ze stoku nigdy nie są łatwe dla kogoś, kto nie ma za sobą żadnego doświadczenia. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy lepiej nauczyć się jazdy na nartach samodzielnie, czy jednak skorzystać z pomocy instruktora.

Na pewno w Internecie można znaleźć wiele dobrych rad związanych z nauką jazdy na nartach, jednak to doświadczony narciarz, który specjalizuje się w przygotowywaniu przyszłych narciarzy, skuteczniej przekazuje wiedzę.

Poznaj również technikę jazdy na nartach: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/technika-jazdy-na-nartach/

Jeśli zapiszesz się do szkółki narciarskiej, dowiesz się:

 • jak dobrać narty i kijki,
 • dlaczego warto jeździć w kasku,
 • jak poruszać się po stoku,
 • jak rozgrzać mięśnie przed zjazdem, by ograniczyć ryzyko kontuzji,
 • jak hamować oraz skręcać,
 • jaka technika jazdy jest najlepsza.

Instruktor nauki jazdy zwróci uwagę na Twoją postawę ciała, skoryguje błędy, dopasuje sposób prowadzenia lekcji do Twojego charakteru i umiejętności. Takie lekcje można pobierać na stoku zarówno w ramach kursu grupowego, jak i indywidualnego.

Przeczytaj również jak nauczyć się jeździć na nartach: https://szwajcariabaltowska.pl/blog/jak-nauczyc-sie-jezdzic-na-nartach/